22 Ocak 2015 Perşembe

Gribe Karşı Koruyan Besinler

Sponsorlu Bağlantılar:

Gribe Karşı Koruyan Besinler

Kış mevsiminin gelişiy­le artan grip salgınlarına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmek oldukça önem vermemiz gereken bir durum.

Havaların soğumasıyla bir­likte grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskimizde arttı­. Tavsiyemiz; sizi hastalıklar­dan koruyacak bu gıdalar­dan bol bol tüketmenizdir­.

Gribe karşı koruyan gıdalar
Ani ısı değişimleri; baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluğa neden  olmakta­dır­­.  Bağışıklık sistemi­nin zayıflamasına sebep olan bu sorunlar; grip, nezle, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalığı da beraberinde getirmekte­dir­­.

Ünlü diyetisyen  Şefika Aydın Selçuk, hastalıklara karşı bazı tavsiyeler­de bulunuyor:

- Şifa kaynağımız kefir. Yoğurt prebiyotik, kefir ise probiyotik olarak tanımlanmaktadır­­. Bunlar vitaminlerin emilmesi­ni fazlalaştırır hastalıklara karşı vücudumuzu korur­.

– Yumurta, balık, süt, ıspanak, havuç, yeşil biber enfeksiyonlara karşı mükemmel koruma sağlar­.

– E vitami­nin en  mü­him görevi antioksidan özelliğidir­­. E vitamini bakımından zengin besinler; ceviz, fındık, badem, yeşil sebzeler, kuru baklagiller gibi besinlerdir­­.

– Sarımsak bağışıklık sistemi­nin baskılanmasını önler­. Aynı zaman­da kansere karşı tesirli bir silahtır­­. Kokusu bile faydalıdır.

– Maydanoz, bir provitamin A yani beta karoten kaynağıdır­­.  Bu özelliği ile görme gücü, kılcal damar sistemi ve tiroid bezi­nin fonksiyonları üstün­de tesirlidir­­.

– Kayısı da enfeksiyonlara karşı vücut direnci­nin artmasın­da mü­him rolü bulunur­.

İlgili aramalar: gribe karşı ne iyi gelir, gribe yakalanmamak için, gribe yakalanmamak için neler yemeliyiz, grip olmamak için ne yemeliyiz