25 Ocak 2015 Pazar

Hamilelikte Hassas Olma Durumu

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte Hassas Olma Durumu

Gebelik her kadı­nın hayatın­da bir dönüm noktası­. Hamile olduğunu öğrenen  her kadın yeni bir çağa giriyor­. Bu süreçte yaşanmakta olan fiziksel değişikliklerin yanın­da bir de psikolojik farklılıklar ekleniyor­. Tüm duyguları aynı an­da yaşayan anne adayı, kendine destek arıyor­.

Bu süreçte bütün duyguların bir arada yaşanma­sı epey normaldir­­. Zira anne hem hamileliği hem de kendisi­ni keşfetmeye başlamıştır­­. Kendi­ni farklı ve değişen  bir bedende izlemlerken, hamileliğin getirdiği fiziksel problemleri yaşarken, bir taraftan da bebekle ilgili aklın­da meydana gelen  bir çok soruyla da baş etmeye çalışmaktadır­­.  Bu durumda annenin yapma­sı lazım olan tek şey; hamilelik durumunu kabullenip, bütün bu yaşanmakta olan duyguların bu çağa has olduğunu düşünmesidir­­. Bununla birlik­te, bebeğin içer­de kendisine bağlı yaşadığını hissetmeli, arkasına yaslanarak bunun keyfi­ni çıkartmalıdır­­.

İnsanlar bilmedikleri konular­da daha çok telaşlanır, acemilik çeker ve sorun yaşarlar­. Bun­dan dolayı hamilelikte ilk adım kafi bilgi edinme olmalıdır­­.  Bilgiyi doğru kaynaktan almak kadar bilgi­nin veriliş tarzı da önemlidir­­. Kontrolü kaybetmemek ve daha az sorun yaşa­mak için, mutlak suretle annenin rahat edeceği bir doktorla bu süreci geçirme­si en  iyi seçimdir­­. Zira anne adayı dokuz ay boyunca, fiziksel değişimin getirdiği rahatsızlıkların yanında, endişe, korku, telaş, endişe ve huzursuzluğu da yaşar­.

Doktor hari­cinde, daha çok bilgi alabileceği kitaplardan, internetten  ve hamilelik kursların­dan da faydalana­bilir ­. Böylelikle daha fazla bilgi­nin vermiş olduğu güç ve bilinçlilikle daha az telaş ve acemilik yaşanacaktır­­. Anne adayı, hamilelikte yaşadığı psikolojik problemler dışında, doğum konusundaki menfi düşünceleri­ni de bu şekil­de aydınlığa kavuştura­bilir­­.

Fiziksel olarak yaşanılmakta olan her türlü rahatsızlıklar ve problemler anneyi hamilelikten  soğutmamalı, her zaman doğacak olan be­beğin mutluluğu ve bu sorun­ların kısa bir süre sonra biteceği düşünülmelidir­­. Bebeğe iyi bir anne olup olamama kaygısı, iyi bir gelecek verememe korkusu, sağlıklı bir doğum gerçekleştirememe kaygısı annenin aklını devamlı meşgul edecektir­­. Oysa bu düşünceleri uykularını kaçıracak kadar büyütmek yersizdir­­. Çünkü, doğumdan sonran­da bebeği­ni kucağına alan annenin düşünceleri bütünüy­le değişecek, ona dokunmanın vermiş olduğu heyecanla bu endişeler silinecektir­­.

Anne adayı­nın eşi ve ailesi ile olan ilişkisi de bu süreçte çok büyük rol oynamaktadır­­. Dolayısıyla yeni anne korkularını, kaygılarını, problemleri­ni bilhassa eşi ile paylaşmalıdır­­.  Anne ve baba, ebeveyn olma sorumluluklarını beraber üzerlerine almalıdırlar­. Eşi­nin bu yardımıyla anne duygusal olarak beslenir ve kendine güven  duyar duru­ma gelmektedir­­. Annenin sağlıklı psikolojik durumu, bebeği de olumlu şekil­de etkileyecektir­­. Eş desteği­nin yanın­da aile ve arkadaş yardımı de önemlidir­­. Bazı sorun­ları eş yerine, bir anne veya hamilelik hususun­da tecrübe­li bir arkadaş yardımıyla çözmek daha ba­sit olabilmekte­dir­­.

Sağlıklı çocuk yetiştirmek hamilelik süreci boyunca başlayan bir evredir­­. Anne adayı kendi duygularını doğru tanıdıkça, bebeğine daha sağlıklı bir anne modeli oluşturacaktır­­. Eğer duygularını tanımaktan kaçınır, onları görmezden  gelirse, destek almaz ise gerginlik ve stres dolu bir dönem yaşanma­sı ve bunun bebeği de etkileme­si kaçınılmaz olacaktır­­.

Anne bütün bu duyguları yaşarken  birazcık daha sakinleşmek için, kolay bir spor veya bir hobi ile uğraşa­bilir­­. Bunlar; yüzme, yürüyüş, resim yapma, boncuklarla uğraşma, dikiş dikme, yeni yemek tarifleri deneme gibi uğraşlar ola­bilir­­. Eğer çalışıyorsa ve sağlıklı bir hamilelik geçiriyorsa iş yerine doktor gözetiminde devam edebilmekte­dir­­. Bu şekil­de kendisi­ni meşgul ederek, hamilelik endişeleri ile daha az yüz yüze gelecek ve daha az endişe duyacaktır­­. Önemi olan olan dokuz ay süresince, stresten  uzak, sakin ve huzurlu günler yaşamaktır­­.

Hamile olmasalar bile kadınların bakımlı olma çabaları onları rahatlatmakta ve psikolojileri­ni olumlu şekil­de etkilemektedir­­.

Dolayısıyla, anne adayları kendileri­ni daha iyi hissetmeleri açısından; el* ayak bakımı, saç şekillerinde değişiklik, bir kaç giysi ve aksesuvar alışverişi, farklı renkte makyaj malzemeleri ile kendileri­ni olumlu şekil­de motive ede­bilirler­. Bu konuda dikkat edilişi lazım olan konu, yapılmakta olan bakım metodları­nın hijyen  ve sağlıklı ürünler çerçevesinde oluşudur­. Bunların haricinde; düzenli uyuma, dengeli beslenme, arada ılık duş alma ve masaj yaptır­ma gibi şeyler de hamilelik süreci­ni rahat geçirmek amacı ile gözardı edilmemelidir­­.

Özetle, bilinme­si lazım olan tek şey; hamile bir kadı­nın çok duyarlı olduğudur­. Üzerinde durulmama­sı lazım olan çok kolay bir konuyu büyütebilir, küçük bir hadi­sede saatlerce gözyaşı dökebilir, olmadık şeylere sinirlene­bilirler­. Hamile anne bunun her ne kadar farkın­da olsa bile, kendisi­ni tutamadığı da ayrı bir açık­tır­­. Unutulmamalıdır ki; hamilelik, doğum ve arkasın­dan gelen  annelik, her kadı­nın yaşa­mak isteyeceği ve bilinç sahi­bi bir şekil­de yaklaşılırsa, büyük mutlulukları beraberinde getiren, kadınlara verilmiş en  güzel armağandır­­.

İlgili aramalar: hamilelikte hassasiyet, hamilelikte duygusallık, hamilelikte kırılganlık