5 Ocak 2015 Pazartesi

Kışın Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kışın Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız?

Kış mevsimi geldiğinde vücut ve metabolizma kendisi­ni koruma altına alır ve metabolizmamız daha yavaş çalışmaya başlamaktadır­­.  Yeme ihtiya­cımız artar, bilhassa fazlaca karbonhidratlı gıdalar yemek ihtiya­cı baş göstermekte­dir­­. Peki, kışın kilo alma­mak amacıyla ne yapmalıyız. Sizin için bu konu ile ilgili uzman tavsiyelerini derledik.

Yaz boyunca vermiş olduğunuz kiloları geri almak istemiyorsanız ve formunuza dikkat ediyorsanız sizi de kış telaşı sardı demektir­. Kışın vücut ve metabolizma kendisi­ni koruma altına aldığı için daha yavaş çalışıyor­.

Terleme de çok daha az olduğu için metabolizma hızı en aza iner­. Bu süreçte dikkat edilmezse kilo artışı kaçınılmaz duru­ma gelmektedir­­.

Bağışıklık sistemimiz, havalar soğuduğu zaman; soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi hastalıklara karşı kendisi­ni korumak amacıyla yağ yakma­yı engellemektedir­. Kış mevsimi­ni sağlıklı geçirmek amacı ile bağışıklık sistemi­ni birazcık daha güçlendirmek gerekir­­. Güçlü bir koruma işleyişi­nin esasın­da ise yeterli ve dengeli beslenme yatmaktadır­. Kış mevsiminde metabolizmanın yavaşlamasına ilaveten  fiziksel aktivitenin de azalma­sı kilo artmasına yol açar­. Hormonal değişimlere bağlı bir şekil­de sindirim sisteminde kabızlık gibi problemler oluşa­bilir­­.

Metabolizmayı hızlı çalıştırmak için ne yapmalıyız?

Sıkı bir kahvaltı ile güne başlamamız gerekiyor. Bunu yapmak hem vücut direncinizi korur hem de kilo kontrolüne yardımcı olur. Buna ek olarak metabolizma hızını­zın yavaşlamasını da engeller­.

Susamayı beklemeden su için

Su, vücudumuzdaki bütün metabolik reaksiyonların temel taşıdır­­. Kışın su kaybımız daha az olduğun­dan susama hissimiz azalmaktadır fakat su ihtiyacımızı yine de karşılamamız gerekir­­. Susamasanız bile günde 2 ila 2,5 (10 ila 14 bardak arası) litre su tüketin­.

Siyah çay ve kahve yerine bitki çayları, içinizi ısıtmak amacıyla daha iyi bir seçenektir.

Kışın favori içecekleri genel olarak sıcak içeceklerdir­­. Fakat kafein* tein muhteviyatı fazla olan çay* kahve tercih edi­lir­­. Oysa kuşburnu çayı Vitamin C içermiş olduğu için, rezene çayı gaz problemlerine iyi geldiği için tercih edilebilmektedir­­.

Greyfurt, lahana ve maydanoz kış hastalıkların­dan korur.

Kış hastalıkların­dan korunma amacıyla A ve C vitamini­ni kafi miktarda almak gerekir­­. Portakal, mandalina, greyfurt, havuç, kivi, karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, maydanoz, tere, ıspanak A ve C vitaminin­den  zengindir­­. Gerek günlerin kısalma­sı gerekse havaların soğuma­sı ile beraber fiziksel aktiviteler azalmakta­dır­­.  Lifli gıdaların tüketimi­nin de azalma­sı netice­si kabızlık sorunu kendisi­ni belli eder­. Bun­dan dolayı kuru baklagillerin, kepekli tahılların (bulgur, esmer ekmek, kepekli makarna/pirinç/erişte/un) tüketimine ağırlık verilmelidir­­.

Yağ ve şeker tüketimini azaltın!

Kış yaklaştıkça, vücudumuz ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek adına harcadığı enerjiyi düşürür­. Azalan fiziksel aktiviteye paralel bir şekil­de yağ ve şeker tüketilme­si de kısıtlanmalıdır­­.

Haftada 2-3 kez balık ziyafeti yapın

Kış mevsiminde güneş yüzünü daha az gösterdiğinden, vücut D vitami­ni gereksinmesi­ni karşılayamaz­. Güneşli günler­de 20* 25 dk güneş ışığın­dan direkt olarak yararlanarak (hafif tempolu yürüyüşler ola­bilir) ve haftada 2* 3 kez balık yiyerek kalp sağlığınızı koruya­bilirsiniz­.

Tatlı içinizi ısıtmaz, yağ yaptığı için soğuktan korur :)

Uzun süreli açlıklar­dan kaçınmak ­gerekir­­. Enerji gereksinimi­nin karşılanma­sı için fast food veya yağdan, şekerden  zengin gıdalara yönelmek doğru olmaz­. Soğuk günlerinde "tatlı yersem ısınırım" mantığın­dan vazgeçilmeli, kafi ve dengeli besle­nip vücudun ısı dengesi­nin korunma­sı sağlanmalıdır­­.