31 Ocak 2015 Cumartesi

Çiller Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar:

Çiller Nasıl Geçer?

Güzelliğimizi gölgelediği­ni düşündüğümüz ve aynanın karşısında durduğumuzda epey canımızı sıkan çil lekeleri, ya doğuştan kalıt­sal olarak var olur veya uzun bir müddet güneşte kaldığınız için güneş ışığın­dan ötürü meydana gelmektedir­­. Tıpta ise cilt içerisinde yer alan melatonin isimli maddenin yükselme­si ve cilt üstün­de bir noktada toplanmasın­dan ötürü çil lekesi meydana gelmektedir­­.

Çil lekeleri yalnız­ca yüz bölgesinde oluşmaz­. Yüzün yanı sıra boyun bölgesinde, sırt­ta ve omuzlar­da da çil lekeleri olabilmekte­dir­­. Genel­de yaz mevsiminde artan çil lekeleri kış mevsimine doğru azalış eğilimi göstermekte­dir­­.

Çil Lekeleri Kimler­de Görülür?
Çil lekesi yukarıda da açıkladığımız gibi eğer doğuştan kalıt­sal olarak gelmiyorsa daha çok güneşte uzun süre kalan, cildi oldukça duyarlı ve açık tenli kişiler­de daha sık görüle­bilir­­.

Çiller Nasıl Geçer?
Çil lekeleri­ni geçirmek amacı ile evde kolay metod­lar uygulayabilecek olduğunuz gibi, sağlık kuruluşların­da bazı tıbbi tedavi yöntemleri ile de çil lekelerinizden kurtulmanız mümkün. Lakin tedavi yöntemlerin­den  bahsetme den  evvel her lekenin çil lekesi olamayabileceğini, bazıları­nın bazı cilt hastalıkları­nın belirtisi hat­ta kansere yol açabilecek bir huzursuz­luk olabileceği­ni de ifade etmekte fayda bulunmakta­. Bun­dan dolayı cildinizde mevcut olan lekelerin gerçekten  çil lekesi mi , değil mi ayrımını yapabilmeniz için uzman bir cilt doktoruna öncelikli olarak danışmanız daha yararlı olur­­.

Çil Lekeleri­ni Yok Etmek İçin Ne Yapa­biliriz?
En kolay yöntemlerden  biri limon suyu maskesi yapmaktır­­. Çil lekesi­ni yok etmek amacı ile temiz bir pamuk parçasına bolca limon sıkın­.Sonrasın­da bu pamuğu çil lekesi­nin bulunmuş olduğu yere koyarak 10* 15 dk süre bekletin­. Sonrasın­da o bölümü ılık su ile yıkayarak durulayın­. Bu işlemi günde 1 ila 2 defa sıklık­la uygula­yınız­. Bir süre sonra çil lekeleriniz kaybolacaktır­­.

Limon suyu maskesi­nin dışın­da çil lekeleri­ni kaybetmek amacı ile cilt doktorunuzun tavsiye edebileceği veya eczanelerden  temin edebilecek olduğunuz beyazlatıcı kremler de kullana­bilirsiniz­. Lakin bu çe­şit kremler çil lekelerinizi bütünüy­le ortadan kaldırmayacak, geçici çözüm sağlayacaktır­­. Çil lekesi tedavisi maksadıyla aynı zaman da tıbbi metod­lar de mevcuttur­. Bunların en  başın­da lazer tedavisi gelmektedir­­. Bun­dan başka cildi soyma işlemi olarak bilinmekte olan ve son yıllarca sıkça başvurulan mikrodermabrazyon uygulama­sı ile de çil lekelerin­den  kurtulmak olanaklı olur­.