6 Ocak 2015 Salı

Sağlıklı Dişler İçin İpuçları

Sponsorlu Bağlantılar:

Sağlıklı Dişler İçin İpuçları

Bir insanı güzel yapan özelliklerden biri de gülüşünün güzelliğidir. Ancak bazılarımız gülmekten çekinir, gülüşümüzü ise elimizle kapatırız çünkü sararan dişlerimizi gülerken kimse görsün istemeyiz.

Güzel güşülüşünüzden neden kendinizi ve çevrenizdeki insanları mahrum bırakıyorsunuz? Dişlerinize lazım olan özen  ve bakımı göstererek sağlıklı dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmanız zor değil.

Dişlerinizi günlük olarak en  az iki kere fırçalamanız gerektiği­ni artık biliyor olmanız gerekir­­. Eğer çalışıyorsanız ya da kahvaltınızı evde yapmıyorsanız minik bir diş macunu ve diş fırçasını çantanızda ya da ofisini­zin çekmecesinde yedekte tuta­bilirsiniz­.

Diş fırçalarken  önemli olan dişlerinizi ne kadar uzun zaman fırçalamış olduğunuz değil, ne kadar doğru fırçaladığınızdır­­.  Bugüne kadar yapılan araştırmalara göre doğru diş fırçalama tekniği­ni uygulamış olduğunuz takdir­de iki dakikalık fırçalama seansı dişleriniz için kafi olacağını gösterir­­. Dişlerinizi aşağı yukarı değil, dairesel hareketlerle fırçalamanız gerekir­­. Eğer bunu yapmada zorlanıyorsanız elektronik diş fırçalarını kullana­bilirsiniz­. Manuel diş fırçası ile elektronik olanı­nın arasın­da çok büyük fark olmasa bile doğru titreşim özelliğine sahip olduğun­dan elektronik diş macunları­nın daha tesirli olduğu gözlenmiştir­­.

Ayrıca günlük en  az bir kez diş ipi ile diş aralarınızı temizleyin­. Böylelikle, diş fırçası­nın ulaşamadığı diş aralarındaki yiyecek kalıntıları temizlenmiş ve dolayısıyla tartar oluşmasını engellemiş olursunuz­.

Dişlerinizi fırçaladıktan ya da diş ipi­ni kullandıktan sonra da dişlerinizi gargara ile çalkalayın­. Kozmetik gargaralar­dan ziyade eczaneler­de satılan florürlü gargaraları tercih edin­.