6 Aralık 2014 Cumartesi

ALS'nin Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

ALS Belirtileri Nelerdir?

Als hastalığı­nın belirtileri başka hastalıklara göre birazcık farklı­. Çün­kü her hata için aynı belirtiyi görmek olanaklı olmaz­. Öncelikli ve en  bilinen  belirtileri genel olarak kol ve ayaklar­da güçten  düşme hissi­. Elinize bir eşyayı aldığınız zaman artık tutamadığınızı farkediyorsanız bir doktora gözükmenizde fayda var­.

Bazı hastalar­da ilk belirtiler konuşma güçlüğü çekme ile oluşuyor­. Aynı şekil­de kollar­da ve kaslar­da seyrelme olması, ağrılar ve kramplar da başka belirtiler arasında­. Als hastalığı­nın diğer bir belirtisi ise kontrol edilemeyen gülmeler ve ağlamalardır­­.

Als, ilk defa 1869 senesinde görülmüştü­. Als hastalığı kadınlara nazaran erkekler­de çok daha fazla görülmekte­. Ortalama olarak başlangıç yaşı ise 55­. Lakin bu daha erken  veya daha geç de ola­bilir­­. Als hastalığı kalıt­sal olabilmekte­dir­­. ALS hastası olan bir aileniz var ­ise kalıt­sal durum söz konusu­. Als hastalığı bulaşmaz­.

Vücudumuzda kaslar­da motor sinir denilen  2 grup bulunmaktadır­­.  Biz hareket ettiğimizde birinci grup omuriliğe ulaştırır­­. ikinci grup ise kasılışı sağlar­. Eğer burada bozulma olursa istemli kas kasılışı da zarar görmüş olur ve doğal olarak kontrol kabiliye­ti kaybolmaktadır­­.  Teşhis edilişi için tetkiklerin yapılışı gerekmekte­dir­­. Als hastalığı ile yaşam genel olarak 4-5 sene denilse de 10 yıldan fazla Als ile yaşayan hastalar da var­. İyi bir destek ve tedavi ile bu 20 seneye kadar çıkartıla­bilir­­.

Als hastalığı­nın henüz kesinleşmiş bir tedavisi bulun­maz­. İlaç tedavisinde daha etkin metod­lar ise hala araştırılmaktadır­­.  Hastanın daha ba­sit bir yaşam sürdürülüşü ve rehabilitasyon görme­si de yine olumlu yönde etkilemektedir­­.