19 Aralık 2014 Cuma

Doğum Sorunları İçin Estetik Ameliyat

Sponsorlu Bağlantılar:

Doğum Sorunları İçin Estetik Ameliyat

Gebelikte ve doğumdan sonra vücudun deforme olma­sı ve bir­takım bölgeler­de türlü izlerin kalma­sı ve bölgesel yağlanma, birçoğu zaman annelerin canını sıkmaktadır­. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op­. Dr­. Ayşegül Sivri, bu dönemler­de bedeninde belir­li farklılıklar meydana gelen  kadınların, doğum psikolojisi­nin de vermiş olduğu duygusallıkla, "hep bu şekilde mi kalacağım" veya "eski formuma dönebilecek miyim" paniğine kapıldığını söylüyor­. Alınacak tedbir­ler ve doğru uygulamalar ile panik halin­den  kurtulmanın ve özgüveni yeniden  kazanmanın olanaklı olduğunu dile getiren  Dr­. Sivri, "Kadın, özgüveni­nin artmasıyla daha mutlu bir anne olmaktadır ve bu durum bebeğin psikolojisine de yansımaktadır" diyor­.

Gebelik ve doğumdan sonra meydana gelen  değişiklikler; "Karın­da meydana gelen  çatlaklar, bilhassa karın ve kalça bölgesinde yağlanma, göğüsler­de sarkma ve şekil bozukluğu, ciltte lekeler, el ve ayaklar­da şişme, normal doğumdan sonra vajinada esneme" diyerek özetleyen  Dr­. Sivri, bu sorunlar­dan kurtulmak amacıyla yapılması gerekli olanlar ile ilgi­li ise şunları söylüyor: ""Egzersiz ve diyet birçoğu şikayeti geri döndürmeye yardımcı olurken  bir­takım haller­de işe yaramamaktadır­­.  Bunların başın­da deride meydana gelen  çatlaklar gelmektedir­­. Bunlar için uygulanabilecek en  doğ­ru tedavi uzman kişilerce yapılmakta olan lazer tedavisidir­­. Bununla birlik­te alt karın­da meydana gelen  çatlaklar için en  etkin tedavilerden  biriside mi­ni karın germedir­­. Karın ve kalça bölgesinde yağlanma ile göğüsler­de meydana gelen  deformasyon­da ise uygulanabilecek tek ve en  etkili tedavi estetik cerrahi operasyonlardır­­. Fakat bu operasyonlarda zamanlama çok önemlidir­­. Bu ameliyatları doğumun hemen  sonra­sı katiyyen  önermeyiz­. Emzirme ve hormonal farklılıklar en  az 1 sene devam ettiğin­den  ilk 1 sene içinde olunan ameliyatlar ne yazık ki istenilen  netice­yi vermemektedir­­.

DOĞUM SONRASI ESTETİK AMELİYATLAR NE ZAMAN YAPILMALIı
Karın germe ve yağ aldırma, ilk 1 sene yapılmakta olan egzersiz ve diyet sonuç vermediyse düşünüle­bilir­­. Bu ameliyat ile çatlakların da çoğun­dan kurtulmak olanaklıdır­­.  Meme toparlama, dikleştirme ve silikon takma yerleştirme, en  çok yapılmakta olan ameliyatlar arasın­da olur­. Silikon protezler katiyyen  emzirmeye engel olmaz ayrıca kanser yapıcı etkisi­nin bulunmadığı da kanıtlamıştır­­. Günümüzde kullanılan son jenerasyon protezlerin artık patlama rizikosu de bulun­maz­. Aynı şekil­de bu operasyonları da doğumdan en  erken  1 sene sonra öneriyoruz­.

Cilt lekeleri hamilelikte mutlaka olur­­.  Karın bölgesinde, meme başlarında, cinsel alan­da ve yüzde değişik renk ve boyutlar­da olabilmekte­dir­­. Bunların birçoğu ilk 1 sene içinde kaybolur­. Fakat geri dönmeme­si halinde lazer, kimyasal peeling, PRP tedavisi, ışık dolgusu uygulanabilecek metod­lar arasın­da olur­. Genel­de seçimi lekenin türüne göre yapmaktayız­.

DEFORMASYONLAR ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL
Doğum sonrası deformasyona uğrayan bir başka alan ise vajinadır­­.  Bu alan­da meydana gelen  gevşeme veya sarkma sık karşılaştığımız problemler arasın­da olur­. Bu durum estetik operasyonlarla giderile­bilir­­. Bazı haller­de beraberinde olabilen  idrar kaçır­ma problemi­ni de operasyon sırasın­da tedavi edebiliyoruz­.