15 Aralık 2014 Pazartesi

Hamilelikte Demir Eksikliği Nasıl Önlenir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte Demir Eksikliği Nasıl Önlenirı

Gebelikte kansızlığın sebep­leri ve hamilelikte kansızlığın önüne geçmenin yolları ile alakalı pek çok mü­him bilgiye buradan ulaşa­bilirsiniz­. Gebelik süresince demir hem anne hem de bebek için epey mü­him bir vitamin kaynağıdır ve vücut hamilelik süreci boyunca hiç bulunmadığı kadar çok demire gereksinim duymakta­dır­­.

Gebelikte kansızlığın belirtileri

Pek çok neden­den  dolayı hamilelik süreci boyunca kadınlar kansızlık sorunu ile karşılaşa­bilirler­. Lakin devamlı doktor gözetiminde olan hamileler kansızlıkları ilerlemeden  ted­bir alınır, zaten  bu durum olma­sı lazım olan epey mü­him bir haldir­­.

Kansızlığın bir­takım belir­li belirtileri bulunur­. Bu belirtiler ise, halsizlik, kalp atışların­da hızlanma, kalbin bulunmuş olduğu sol göğüste hafif bir ağrı, yorgunluk, konsantrasyon deformitesi (bozukluğu) ve çabuk yorulma gibi belir­li belirtilerdir­­.

Gebelikte demir eksikliği­nin zararları nelerdirı

Gebelikte demir noksanlığı hem anne hem de bebek için epey menfi bir haldir­­. Bebeğin gelişimi­ni menfi şekil­de etkilerken, erken  doğuma ve daha pek çok menfi etkilere sebep ola­bilir­­.

Anneden  ise doğumdan sonra kanamada çoğalma ve gene doğumdan sonra rahimde toparlanamama veya çok geç toparlanma gibi olumsuzluklar yaşanabiliyor­. Bu arada vücut bebeği demirsiz bırakma­mak amacıyla annede yer alan demiri önce çocuk için kullanıyor­. Yani vücut­ta yer alan demirin birçoğu çocuğa gittiğin­den  anne daha da fazla risk altına giriyor­. Saçlar­da dökülmeler, dişler­de sıkıntılar, ve daha pek çok fiziksel özellik de kendisi­ni gösterebiliyor­.

Dünya sağlık örgütünün kararına göre hamilelik süreci boyunca demire olan gereksinim normal müddetçe oranla çok artmış olduğu için 16­. Haftadan sonra gebelere demir desteği yapılışı öneriliyor­.

İçerisinde en  çok demir bulunmakta olan gıdalar

Yumurta
Ceviz
Keçi boynuzu
Kırmızı et
Fındık
Badem
Koyu yeşil yapraklı sebzeler
Pekmez