9 Aralık 2014 Salı

Mide Ülserinin Semptomları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Mide Ülserinin Semptomları Nelerdir?
Günümüzde sağlıklı beslenmeyen  pek çok kişi mide ağrısın­dan şikayetçi­. Peki mide ülseri­ni tetikleyici etenler nelerı Hangi gıdalar mideye zarar veriyorı İşte cevaplar

Sinir bozukluğu, midede asit artışı, zamanın­da ve iyi şekilde tedavi edilmeyen  gastrit, mide zafiyeti, karaciğer yetersizliği ya da safra azlığı, kalp hastalıkları, sindirilişi güç yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi, haddin­den  fazla sigara, çay, kahve ya da asitli meşrubat içmek, alkol kullanmak ya da bir­takım ilaçların uzun süre kullanı­mı mide ülseri­ni doğuran sebep­ler arasın­da yer alıyor­.

Kafein gibi mide asitleri­nin yapımı­nı fazlalaştıran maddeler ise ülser riski­ni yukarı çeken  ve sancıyı arttıran maddeler olarak bilinir­­. Mide ülseri­nin ilk aşamasın­da teşhis edilip, tedaviye başlanması­nın çok mü­him olduğunu vurgulayan Medline Acil Operasyonların­dan Sorumlu Direktör Dr­. Barış Mutluer, mide ülserinde yapılmakta olan yanlışlar ve ağrılarla nasıl başa çıkılacağı ile ilgi­li bilgi aktarıyor..

Mide ülseri nedir?
Gastrik ülser olarak da isimlendiri­len  mide ülseri, midenin iç bölümünde sancıya sebep olan yaralı bölgedir­­. Midenin iç yüzündeki ba­riz bir kısmın aşınma­sı netice­si meydana gelen  yaraya mide ülseri denilir­­. Midenin iç bölümünde mukusu üreten  hücrelerden  meydana gelen  bir tabaka bulunmaktadır­­.  Mukus, mideyi mide asitlerin­den  ve sindirim sıvıların­dan korur­. Bu koruyucu tabaka zarar gördüğü zaman ülser ortaya çıkmakta­dır­­.

Mide ülseri­nin semptomları
* Bilhassa karnın üst orta kısımlarında meydana gelen  iç kemirici ve yanıcı ağrı
* Mide ekşimesin­den  kaynaklı olan göğüste yanma
* Mide bulantısı
* Antiasit (mide asidi­ni azaltıcı) içeren  bir şey yendiği zaman veya içildiğinde geçebilen  ağrı
* Yemeklerden  birkaç saat sonra ya da yemekler den  evvel artabilen  ağrı
* Geceleri sizi uykunuzdan uyandıran ağrı