14 Aralık 2014 Pazar

Anne Sütünü Arttırıcı Bitki Çayları

Sponsorlu Bağlantılar:

Anne Sütünü Arttırıcı Bitki Çayları
Çiçeği burnunda anne olan kadınların ilk zamanların­da en  çok korktuğu şeylerden  bazısı da sütüm bebeğime yetecek mi? Sütüm kesilir mi? gibi sorularının bilemedikleri cevaplarıdır. Eğer sütünüz çok az geliyorsa sütünüzü arttırmak amacıyla emzirme süreci ne tür bitki çayları içebilirsiniz, bu konuda bu soruya cevap arayacağız.

Annenin emzirme süreci boyunca bebeği için yeteri miktar­da süt üretebilmesi amacıyla öncelikli olarak her gün yeteri miktar­da sıvı da alma­sı oldukça önemlidir­­. Bu süreçte anne günde en  az 2-3 litre kadar sıvı alması şarttır­­. Zira anne sütünün yüzde 87 gibi büyük bir oranı sudan meydana gelmektedir­­. Bun­dan ötürü anne sütü üretimi, alınan sıvı miktarı ile doğru orantı­da olmakta­dır­­.

Annenin emzirme süreci boyunca günlük 1,5 - 2 litre (8 – 10 su bardağına eşdeğer) su tüketme­si gerekiyor­. Bunun dışında alması gereken sıvı miktarını da da bitki çaylarından, komposto gibi farklı sıvılardan alıp tamamlayabilirsiniz.

Emzirme süreci boyunca içebilecek olduğunuz bir­takım çaylar diğerlerine oranla daha fazla süt yapımı­nı desteklemektedir­­. Bilhassa emzirme süreci boyunca anneler süt yapımına pek faydası olmayan çaylar yerine süt artışına daha çok destek olan bitki çaylarına yönelmelidir­­.

İşte anne sütünü artırıcı bitki çayları
– Rezene
– Ihlamur
– Fesleğen
– Isırgan otu
– Papatya
– Biberiye
– Mine
- Keçisedefi
– Amber çiçeği
– Anason
– Tane kimyon

Yukarıda sıralanan bitkileri ister tek isterseniz de bir araya getirip karışım yaparak demle­yerek içebilirsiniz­. Bu çayları kaynamış suda yaklaşık 10 dakika demle­yerek süzün ve daha sonra için.

Bu çayların yanı sıra sabah kahvaltı yapmadan evvel 1 çay kaşığı çörekotunu bal ile karıştıra­rak yediğinizde sütün üretmesine başka yoldan da yardımcı ola­bilirsiniz­.