9 Aralık 2014 Salı

Mide Şişkinliği Nasıl Önlenir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Mide Şişkinliği Nasıl Önlenir?

Midede şişkinlik hissi, su tutulumu ya da gazdan bağırsaklar­da ya da midede hava birikmesin­den  ötürü olmakta­dır­­.  Neyse ki şişikliğinizi azaltacak ve daha ba­sit hissetmenizi sağlayacak yollar bulunmakta­.

Gazlı içeceklerden  uzak durun

Soda ve maden  suyu gibi karbondioksit ihtiva eden içecekler, şişenin içerisinde de rahatça görebildiğimiz köpürmeye neden  olmakta­dır­­.  Bu baloncuklar sindirim kanalımızdan içeri girerek, bazı zamanlar midemi­zin şişkin ve huzur­suz hissetmesine neden  ola­bilir­­. Eğer şişkinlikten  şikayetçiyseniz, sade suya sadık kalmanız en  doğrusu.

Gaz yapan gıdaları sınırlayın

Vücudunuzun bir­takım gıdaları yıkma­sı ve sindirme­si zordur­. Bu zorlu sindirimin yan ürünü ise gazdır­­.  Eğer bu gaz sorunu daha kişisel bir konu olma eğilimindeyse, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, fasulye ve lahana gibi gıdaların tüketimi­ni asgari­ye indirin­.

Tuzlu yiyeceklerden  kaçının

Tuzlu gıdalar su tutulumuna neden  olduğun­dan yaşadığınız şişikliği daha da kötü hale getirebilir­­. Aşırı şişikliği azaltmak için; şarküteri ürünleri ve işlenmiş etler (pastırma, sosis, sosisli sandviç gibi) de dahil olmak üzere, konserve çorba, turşu, birçok dondurulmuş yiyecek ve soya sosu, ketçap, hazır salata sosları gibi tuzlu ürünlerden  uzak durmakta fayda var­. Bununla birlik­te cips ve simit gibi tuzlu atıştırmalıkları da asgari­ye indirmelisiniz Bu tür tuzlu ürünler yerine; yoğurt, taze meyve-sebze ve tuzsuz fındık ve benzeri kuruyemişler gibi düşük sodyum içeriğine sahip yiyecekleri tercih edebilirsiniz­.

Şeker alkolleri­ni azaltın

Sorbitol ve maltitol, şekersiz yiyecek ve sakızların içerisinde genel­de mevcut olan şeker alkolleridir­­. Bu şeker alkollerin bir­takım kişiler­de sindirimi tam anlamıyla gerçekleşmez ve bilhassa çok duyarlı kişiler­de şiddetli gaz sıkıntısına ve rahatsızlığa neden  ola­bilir­­. Şişkinliği yenmek amacı ile şekersiz şeker ve sakızları, diyet içecekleri ve şeker alkolleri­ni içeren  başka yiyecekleri menünüzden  çıkarmak en  iyisidir­­.

Lif tüketiminde abartmayın

Diyetisyeninizin lif alımında azaltmaya gitmeniz gerektiğini söylediği­ni sıklık­la duymazsınız­. Lakin lif alımı oldukça mü­him olmasına karşın fazla alınma­sı duyarlı kişiler­de şişikliğin şiddeti­ni arttıra­bilir­­. Tam tahıllı gevrekler, fasulye, mercimek ve yüksek lifli barlar gibi yüksek lifli gıda tüketiminizi normal sınırlar­da tüketmek en  iyisidir­­. Bu yiyecekleri tüketirken  bol su içmek, sorun olmadan bir sindirimin gerçekleşmesine yardımcı ola­bilir­­.

Porsiyonlarınızı büyütmeyin

Bir an­da büyük porsiyonlar­da yiyecek tüketmek, sizi daha şişkin hissettiren bir mide gerilimine neden  olacaktır­­. Bununla birlik­te büyük porsiyon yemekler sizi huzur­suz edici şişkinlik hissi­nin şiddeti­ni daha da arttıracak, yoğun karbonhidrat ve yağ içerme yatkınlığındadır­­.  Bunun yerine küçük porsiyonları ve atıştırmalıkları güne bölerek (3 ana öğün ve kaça­mak yapacak olduğunuz 1 ila 2 ara öğün), her 4* 5 saatte bir yemeyi hedefleyin­. 170 gr yağsız yoğurt ve taze kırmızı meyveler, 4 yumurta beyazı, ıspanak ve mantar kullanılıp hazırlanmış omletin yanın­da 1 dilim tam tahıllı tost ekmeği, ızgara karides ya da ızgara tavuk, ızgara sebzeler ile hazırlanmış sebze salatası, küçük porsiyonlar­da olacak şekil­de mide dostu yiyecek seçenekleridir­­.

Her öğününüzde protein olmasına özen  gösterin

Her yemeğini­zin ya da ara öğününüzün protein içerme­si şişikliğinizi azaltma hususun­da harikalar yaratacaktır­­. Protein doğal bir idrar söktürücü gibi hareket eder ve bedenini­zin fazla sudan kurtulmasına yardımcı ola­bilir­­. Kahvaltıda; simit, mısırlı kek, krep , izleme ve waffle gibi karbonhidrat merkezli gıdalar yerine yumurta beyazı ile hazırlanmış omlet yanın­da taze meyve gibi protein­den  zengin seçenekleri tercih edin­. Eğer atıştırmalıklarınıza protein eklemek istiyorsanız; elmayı 1 avuç badem ve bir parça yağsız peynir ya da yağsız yoğurt ile deneyebilirsiniz­.