29 Haziran 2012 Cuma

Uyarılma Dönemi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Uyarılma dönemi: Cinsel uyarılma döneminde kadın ve erkeklerde görülen genişleme veya şişmedir. Bu bölgesel değişiklik genellikle 10-30 saniye gibi kısa bir zaman dönemi içinde gerçekleşir.

Bu damar değişikliklerinin erkeklerde görülen en belirgin sonucu, penisin sertleşmesidir (ereksiyonudur). Bundan başka testisler de adale kasılmaları sonucu olarak biraz yükselir.

Kadınlarda ise, damar değişikliklerinin yol açtığı olaylar daha karmaşıktır. Memelerde dolgunluk, gerginlik ve meme başının dikleşmesi ile birlikte genital bölgede de önemli değişiklikler görülmektedir. Büyük ve küçük dudaklarda yine damar genişlemelerinin bir sonucu olarak gerginlik ve şişme, klitoriste kabarıklık (ereksiyon), rahimde yukarı doğru bir çekilme, yükselme ve vaginada da bir bombeleşme görülür. Bu dönemin en belirgin olaylarından birini de vaginanın nemliliğinin artışı, yani ıslanması oluşturur. Bu da yine vagina çevresinde bol miktarlarda bulunan kan damarlarının genişlemesi sonucunda buradan sızan mayilerin artışı ile oluşur. Vaginadaki bu nemlilik artışı, cinsel uyarıdan 10-30 saniye sonra başlar.

Uyarılma döneminin sonlarına doğru, Bartholin bezinin salgısı başlar. Yine bu dönemin sonlarına doğru "sex flush" adı verilen karın ve göğüs bölgesinde yer yer kırmızılıklar görülür. Bu kırmızı döküntüler insanların yaklaşık olarak yarısında görülmektedir.

Bu uyarılma dönemi, kişisel ve çevresel farklılıklara göre genellikle dakikalar ve bazen de saatlerce sürebilir. Bu dönem, cinsel aktivitenin en uzun dönemi olup, istemli olarak hızlandırılabilir veya yavaşlatılabilir ve bazen de kesilebilir, durdurulabilir.