26 Ekim 2014 Pazar

Adrenalin ve Noradrenalin Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Adrenalin ve Noradrenalin

Noradrenalinin Etkisi Nedir?

Bunu anlatmak amacıyla öncelikli olarak adrenalin­den  sözet­mek gerekmekte­dir­­. Adrenalin, böbreküstü bezlerin­den  salgılanmakta olan bir hormon­dur­. Başlıca denetimi beyin tarafı ile sağlanmakta­dır­­.

Stres, travma ve şok hallerinde beynimi­zin uyarısı ile kana bol miktar­da salınmakta­dır­­.  Bu şekil­de tansiyon yükselmesine, kalp ve solunum sayısın­da refleks artışlara neden  oluyor­. Böbreküstü bezleri­nin iç bölümü, adrenalin ve noradrenalin diye bilinen  kimyasal maddeyi salgılar­. Bunlar kan dolaşımın­da gizlenen  hormonlardır­­.

Adrenalinin ve Noradrenalinin Etkileri

Kalbimizin gerilme gücünü takviye edip hareket kudreti­ni fazlalaştırırlar­. Kandaki şeker konsantrasyonunu artırarak dokulara fazlaca miktar­da şeker gitmesi­ni temin ederler­. Kan pıhtılaşma oranını fazlalaştırırlar­. Kas yorgunluklarını azaltarak daha canlı ve sürekli fiziki çaba sarfını sağlarlar­. Kan damarları­nın kasılımına sağlayarak vücudun daha fazla kan ihtiya­cı duyan bölümüne kan nakli­ni kolaylaştırırlar­.

İlgili aramalar: adrenalin nedir, noradrenalin nedir, adrenalinin etkileri nelerdir, noradrenalinin etkileri nelerdir, adrenalin ne yapar, noradrenalin ne işe yarar