20 Ekim 2014 Pazartesi

Sezaryenden Sonra Normal Doğum Olur Mu?

Sponsorlu Bağlantılar:

SEZARYENDAN SONRA NORMAL DOĞUM

Sezaryen  doğum yapmış olan bir kadı­nın daha sonrasındaki hamileliğin­de normal doğum yapışına "sezaryen­dan sonra vajinal doğum ya da "sezaryen­dan sonra normal doğum" denilir­­. Bu durum her zaman olanaklı olmaz fakat bir­takım şartlar sağlandığı zaman olanaklı olur ve ülkemizde olmasa bile bir­takım ülkelerde sık uygulanır­­. Her zaman olanaklı olmayan ve her zaman güvenilir olmayan bir durum olduğu da açık­tır­­. Bu nedenle bir kere sezaryen  geçiren  kadınlar bun­dan sonrasındaki gebeliklerinde de hemen  her zaman sezaryen  olacakları hususun­da tavsiye­ler alırlar bu sebepten  ötürü genel olarak "bir kere sezaryen  hep sezaryen" sözü muteber olmakta­dır­­.

Ne tür hallerde sezaryen­dan sonra normal doğum uygun olmaz?
- Önceleri sezaryen  olmanızı gerektirmiş olan durum hala devam ediyor ise zorunlu olarak yine sezaryen  yaptırmanız gerekli olacaktır­­. Örnek verecek olursak annenin herhangi bir hastalığı nedeniyle sezaryen  gerekli olmuş ise ve bu hastalık hali hazır­da devam ediyorsa­.

- Önceleri geçirilmiş olan sezaryende rahim dik şekil­de (vertikal) kesilmişse sonr­dan normal doğum yapılamaz çünkü bu durumda rahmin normal doğumda yırtılma (rüptür) rizikosu çok yüksektir­­. Fakat sezaryenlerde rahim duvarına dik şekil­de kesi ender olarak yapılır çoğu kez yan (transvers) kesi yapılır­­. Bu kesiden  kasıt cildinize yapılmakta olan kesi değil rahim duvarına yapılmakta olan kesidir­­. Cilt yan kesilse bile rahim duvarındaki kesi dik ola­bilir­­. Bunu sezaryeni yapan doktor bile­bilir sadece­.

- Önceden sezaryen  gerektirmiş olan durum anne doğum çatısı­nın uygunsuzluğu ise bu durum değişmeyeceği için yine normal doğum olamayacaktır­­.

- Çoğul gebeliği bulunan kadınlar

- Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı bulunanlar

- Önceden sezaryen  dışın­da rahimle ilgili ameliyatlar (myom ameliyatı gibi) geçirenler

- Acil sezaryen  ameliyatı yapılamayacak yerlerde sezaryen­dan sonra normal doğum denenmemelidir­­.

Sezaryen­dan sonra normal doğum kimler için daha uygundur:

- Önceden yalnızca bir kere sezaryen  geçirmiş bulunan kadınlar

- Pelvis yapısı (doğum kanalı) normal doğuma uygun bulunan kadınlar

- Önceden sezaryen  dışın­da rahim ile alakalı ameliyat (myomektomi gibi) geçirmemiş bulunanlar

- Normal olarak doğuma engel oluşturacak herhangi bir hastalığı olmayanlar

- Bebeğin kilosunun normal sınırlar­dan fazla olmayışı ve başı doğum kanalına doğru (verteks) pozisyonun­da olması

Sezaryen  ile doğumun ve normal yolla doğumun bir­takım farklı avantajları ve riskli durumları olduğu hal­de sezaryen­dan sonra normal doğumun da bir­takım avantajları ve riskli durumları vardır­­. Örnek verecek olursak sezaryen­dan sonra normal doğum ile anne bir kere daha sezaryen  olmaktan kurtulmuş olacak ve doğumdan sonra ağrı, enfeksiyon, kanama gibi komplikasyonlar(istenmeyen  durumlar) daha az olacaktır­­.

Fakat sezaryen­dan sonra normal doğumun getirdiği en  büyük risk rahmin yurtılışı (uterin rüptür) riskidir ve bu durum bazı zamanlar yırtık alanın onarılışı ile tamir ola­bilirken  bazı zamanlar rahmin bütünüy­le alınmasını gerektirecek kadar ciddi olabilmektedir hat­ta fazlaca miktar­da kanama ile anne hayatını tehlikeye sokabilmektedir­­. Yapılan çalışmalar­da sezaryen­dan sonra vajinal doğum denemeleri­nin yüzde 60-80 oranın­da başarıyla sonuçlandığı gösterilse de mü­him risklerin­den  dola­yı ülkemizde sıcak bakılmayan ve pek denenmeyen  bir uygulamadır­­. Bazı zamanlar sezaryenin üstün­den  5 ya da 10 sene geçerse artık normal doğumun risksiz olabileceği hususun­da yanlış duyumlar olabilmektedir hastalar etrafında, bunun aslı yoktur ve sezaryenin üstün­den  çok yıllar geçse bile bir şey değişmez­­.

Bazen  sezaryen  geçirmiş bir anne adayı sancı çekmiş ve rahim ağzı fazlası ­ile açılmış, normal doğuma azıcık kalmış şekil­de geldiğinde zorunlu olarak normal yoldan doğurtulabilmektedir­­.

İlgili aramalar: sezaryenden sonra normal doğum olur mu? sezaryen sonrası normal doğum yapılır mı? sezeryan doğumdan sonra normal doğurulabilir mi?