21 Ekim 2014 Salı

Hemoroid için nasıl önlemler alınabilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hemoroid için nasıl önlemler alınabilir?

Kabızlığın önlenmesi: Kabızlık dışkılama sırasın­da daha çok ıkınılışı nedeniyle hemoroid belirtileri­ni kötüleştiren  bir haldir­­. Lifli besinlerle beslenerek, bol su içerek, düzenli egzersiz yaparak ve gerekli hallerde ilaç kullanılarak kabızlık mutlak suretle önlenmelidir­­. Kabızlık önlenmediği ve dışkılar yumuşatılmadığı müddetçe hiç bir hemoroid tedavisi başarıya ulaşamaz.

Pakelerin içeri itilmesi: Pakeler (hemoroid "memeleri") bazı zamanlar dışkılama sonra­sı dışarı çıkar ve orada kalırlar­. Bu hallerde parmağınızı vazelinle kayganlaştırdıktan sonra bu pakeleri tekrar içeriye ittirmeniz gerekir­­. Dışarıda kalan pakeler içlerindeki damarların daha ba­sit tıkanmasına ve kuruma nedeniyle daha çok ağrı oluşmasına yol açar­.

Kegel egzersizleri yapmak: Bu egzersizler perine (perine vajina girişi ile makat arasın­da kalan alandır) kaslarını güçlendiren  egzersizlerdir ve hemoroid tedavisinde ek bir ted­bir olarak uygulana­bilir­­. Günde en  az 50 ila 100 adet Kegel egzersizi yaparak bölgedeki kan akımı­nın hızlanmasına yardımcı ola­bilirsiniz­. Kegel egzersizi yapmak çok kolaydır: bir parmağınızı vajinanın girişin­den  içeriye hafif olarak yerleştirip daha son­ra kaslarınızla parmağınızı sıkıştırmayı deneyin­. Bu sıkıştır­ma hareketi Kegel egzersizidir­­. Bu egzersiz sırasın­da perine de mevcut olan bütün kaslar bir bütün halinde çalışırlar­.Eczanelerde satılmakta olan oturma banyoları da belirtilerin hafiflemesine destek olmakta­dır­­.