25 Ekim 2014 Cumartesi

Hamilelikte Göbek Deliğinin Ağrıması

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Göbek Deliğinin Ağrıması

Gebelik ilerlediği müddetçe anne adayları­nın görünümleri daha da farklı hale gelir­­. Bu süreç içerisinde bebek büyüdükçe anne karnı da büyür­. Bu durum doğuma hazırlık manasına da gelmektedir­­. Zira artık bebek dünyaya daha hazır olduğu için ana rahmine sığmayacak duruma gelmektedir­­. Anneler için oldukça coşku­lu olan bu süreç beraberinde farklı sorunları getirebiliyor­. Lakin durum normal olduğu için kay­gı etmeye gerek bulunmamaktadır­­.

Gebelik ilerlediği müddetçe rahim büyümekte ve bebeğin gelişme­si amaç­lı bu süreç normal olur­. Lakin bu durumun neticesin­de anne karnın­da da büyüme görülür­. Ardın­dan gelen  ağrı ise bazı zamanlar huzur­suz e­den  duruma ulaşabiliyor­. Ayrıca göbek deliğinde düzleşme, kaybolma veya dışa doğru çıkıntı da genel­de görülmekte olan durumlar­dan birkaçıdır­­. Bu durum rahmin meydana getir­diği basınç ile de meydana gelmektedir­­. Doğum gerçekleştikten  sonra ise sorun kendi kendi­ne düzelmektedir­­.

Göbek deliğindeki durumun düzelmeyişi veya aşırı çıkıntı oluşu ise fıtık belirtisi olabilmektedir­­. Aşırı şişme vi andıran anormalliklerde uzman doktora görünmek gerekmektedir ­. Böylelikle erken  teşhis ile beraber problemin çözümü sağlanabilmektedir­­. Doğumdan sonra karın­da meydana gelen  çatlaklar ve şekil bozulmalarını gidere­bilmek de olanaklı olur­. Nemlendirici kullanmanın yanı sıra yeterince sıvı tüketmek bu konu hakkın­da faydalı olabiliyor­. Ayrıca su tüketimi doğumdan sonra formun yeniden  kazanılışı için de oldukça yararlı olan önlemlerdendir­­.