25 Ekim 2014 Cumartesi

Hamilelikte Reflü

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE REFLÜ

Mide muhteviyatın­da mevcut olan sıvıların yukarıya doğ­ru yani yemek borusuna doğru geriye kaçışı reflü olarak tanımlanır­­. Bunun gerçekleşme­si halinde göğüs ve midede yanma, ağıza acı su gelme­si gibi etkiler görülmekte­dir­­. Reflü rahatsızlığı normal kişilerde de görüle­bilmektedir­­. Lakin gebelik süreci boyunca daha fazla artış gösterir­­. Hamile kalan kadınların yaklaşık olarak yarısın­da bu şikayetler gözlenir­­. Gebelik süreci boyunca kadınların en  fazla yakındıkları bir konudur­.

Gebelikte reflü neden olur?

Gebelik süreci boyunca reflü sorunlarında artış oluşu bu süreçte artan progesteron hormonunun mideyle yemek borusu arasın­da mevcut olan kapakçığı gevşetme­si ve buradan midede olan sıvıların daha ba­sit çıkı­şın­dan dolayıdır­­. Bun­dan başka hamilelikte rahmin büyüyüşü nedeniyle karın içi basıncı­nın artma­sı ve bunun mideye baskı yapma­sı yüzünden, mide içeriği­nin yukarı doğru kaçışı­na yol açar­. Gebelik süreci boyunca meydana gelen  reflü şikayetleri genel olarak doğumla beraber sona erer­.

Gebelikte Reflü İçin Ne Yapılabilir?

Anne adayı­nın öncelikli olarak reflüye sebep olabilecek bir­takım yiyeceklerden  uzak durması gerekir­­. Bu gıdalar arasın­da çikolata, çay, kahve, baharatlı besinler, yağlı yiyecekler, naneli besinler ve domates sayıla­bilir­­. Ayrıca doktorun tavsiye­si ile antiasit ilaçlar kullanıla­bilir­­. Anne adayları yemekleri­ni az ve sık öğünler halinde düzenlerlerse bu sıkıntıları daha az yaşarlar­. Uzun süre aç kalarak, ağır yemekler yemek sıkıntıların artmasına yol açar­. Bunların hari­cinde karın bölgesi­ni sıkan giysilerden  ve fazla kilo almaktan uzak durmak gerekir­­. Geceleri yüksek yastık kullanı­mı gerekir­­.