7 Ekim 2014 Salı

Gebelikte varise karşı neler yapılabilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte varise karşı neler yapılabilir?
Vücudunuzdaki varisler şiddetli hale geldiyse sabahları kalktığınızda belinize kadar gelen  ve bacaklarınızı hafif olarak sıkarak destekleyen  bir çorap kullana­bilirsiniz­. Bu çorapların özellikle varis için üretilmiş bulunanları da vardır ve bunlar bacaklar­da kanın göllenmesi­ni oranla önler­.

Uzun süre oturmak ve öncelikli olarak de bacak bacak üzerine atarak oturmak kan akımını yavaşlatır ve varis oluşmasını kolaylaştırır­­. Aynı şekil­de otururken  sandalyeni­zin baldırınıza temas etme­si ("burayı kesmesi" anlamında) dolaşımı yavaşlatarak varis oluşmasını kolaylaştıra­bilir­­. Otururken  bacaklarınızı yüksekte tutmanız ve uyurken  de bacakların ı­zın altına yastık koyarak yükseltmeniz varis oluşmasını bir derece engeller­.

Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalısınız­. Kendinize her fırsa t­ta oturma şansı yaratmalı ve mümkünse el­de ettiğiniz her oturma fırsatın­da yarım saat boyunca ayaklarınızı yükselterek oturmalısınız­.

Yürüyüş bacak kaslarınızı çalıştırır­­. Bacak kaslarınız çalıştığın­da bacaklarınızdaki toplardamarların kalbe doğru hareketi kolaylaşır­­. Düzenli yürüme alışkanlığı edinirseniz varis oluşma riskinizi ve meydana gelen  varislerin şiddeti­ni mü­him derecede azalta­bilirsiniz­.

Bilhassa büyük varisler şiddetli darbelerle yırtıla­bilir­­. Çok ender görülmekte olan ve kan kaybına yol açabilen  bu durumu önlemek amacı ile varis olan bölgelere darbe gelmesin­den  (çarpmalar) kaçınmak ­gerekir­­.

Elastik bandaj biçimin­de olan varis çorapları­nın piyasada çok türlü şekilleri mevcuttur­. Bunlar hem bacağı sıkma yönün­den  daha değişik olabilmektedir, hem de yükseklikleri yalnızca dizkapağına kadar ya da belinize gelecek yükseklikte ola­bilir­­. Bu çorapları seçerken  doktorunuza danışmalısınız­.

Tedavide son zamanlar­da bitkisel kaynaklı olan ve gebeliğin ilk üç ayın­dan sonra kullanımın­da bir sakınca bulunmadığı düşünülen  tablet biçimin­de bir­takım ilaçlar mevcuttur­. Bu ilaçlar doktor önerisine göre uygun dozlar­da kullanıla­bilir­­.

Gebelikten  sonra varisler genel olarak birkaç hafta içerisinde kaybolur­. Ancak özellikle fazla doğum yapmışlar­da ve / ya da ailevi eğilimi bulunanlar­da varisler doğum sonrası da kaybolmaya­bilir­­. Bu durumda lazer, ameliyat ile damarların çıkartılması, enjeksiyonla damarların devre dışı bırakılışı yöntemlerin­den  biri uygulana­bilir­­.

Gebelikte varis ameliyatı genel olarak yapılmaz­. Ancak belirtilerin çok şiddetli olduğu (ağrı, varis yırtılışı gibi) durumlar da uygun bir cerrahi teknikle tedavi yapıla­bilir­­.