16 Ekim 2014 Perşembe

Gebelikte Bayılma Hissi ve Baş Dönmesi

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte bayılma hissi ve baş dönmesi

Hamilelik çağın­da anne adayların­da baş dönme­si ve bayıl­ma hissi sık karşılaşı­lan bir haldir­­. Bunların nedeni rahmin damarlara yapmış olduğu baskıdan ötürü vücudun üst kısmına daha az kan nüfuz etme­si gibi kan dolaşımın­da meydana gelen  değişikliklerdir­­. Damarlarınız gebelik hormonlarına tepki olarak genişlediği ama kan hacmi­nin henüz yeterince artmadığı gebeliğin ikinci üç aylık sürecin başların­da , bu tür belirtilere karşı daha duyarlısınızdır­­.

Baş dönme­si ve baygınlık hissi sıcak havalar­da ya da sıcak bir duş alırken  de ortaya çıka­bilir­­.Fazla sıcağa maruz kaldığınız zaman cildinizdeki damarlar genişleyerek kalbinize dönen  kan miktarını geçici olarak azaltır­­.

Gebeliğin ilk dönemlerin­de çok sık görülmekte olan kan şekeri düşüklüğü ve kansızlık da baş dönme­si yapar­. Stres, bitkinlik ve açlığın­da da baş dönmesine ve bayılma hissine neden  olabilmektedir­­.

Gebelikte bayılma hissini ve baş dönmesini önlemek için:
- Yattığınız ve oturduğunuz yerden  yavaşça ayağa kalkın.
- Daha yavaş hareket edin ve yürüyün.
Sırtüstü yatmayın­.Yanınıza yatıp kalçan ı­zın altına bir yastık koyun­.
- Fazla sıcağa maruz kalmayın­.Sıcak ve kalabalık yerlerden  uzak durun­. Banyonun ve duşun çok sıcak olmamasına dikkat edin­.Oturduğunuz oda fazla sıcak olmayışı için odayı havalandırın­.
- Her gün üç büyük öğün yerine daha fazlaca sayıda küçük öğünler yiyin­. Kuru ya da taze meyveler, tam tahıllı ekmek, krakerler ve ya­ğı az yoğurt gibi atıştırmalıklarla oyalanın­.
- Vücudunuzun alt bölümündeki kan dolaşımına yardım etmek amacı ile fiziksel olarak aktif olun­.Yürüme, su aerobiği ve doğumdan ön­ce yoga yararlı aktivitelerdir­­.
- Bilhassa günün erken  saatlerinde bol bol sıvı tüketin­.
- Fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et ve kuru meyve gibi demir yönün­den  zengin besinler tüketin­. Doktorunuzun tavsiye ettiği demir destekleri­ni ve hamile hapları­nı da boşlamayın­.

Ne zaman doktora başvurmanız gerekir?
Baş dönme­si ve bayılma hissiniz olduğun­da , bunu doktorunuza bildirmekte yarar vardır­­.Baş dönme­si ve baygınlık hissi şiddetli ise , karın ağrısı ve vajinal kanama eşlik ediyorsa , bu durum dış gebeliğin habercisi ola­bilir­­.