28 Ekim 2014 Salı

Fıtık İçin Ameliyat Şart Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Fıtık İçin Ameliyat Şart Mı?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç­. Dr­. Sadık Yıldırım, karın ve kasık fıtıkları­nın cerrahi müdahale gerektirdiğini, tedavi edilmediği takdirde bağırsak tıkanma­sı ve delinme­si gibi ciddi komplikasyonlara neden  olabileceği­ni söylüyor­.

Fıtık kendisi­ni nasıl belli eder?

Kasık veya karın bölgesinde ele gelen  bir şişlik olarak kendisi­ni belli etmektedir­­. Ayakta ağır kaldırıldığın­da ve karıniçi basıncı arttığın­da ortaya çıkar­. Fıtıkta cerrahi müdahale şart mı? Fıtık, anatomik bir bozukluk ya da eksikliktir­­. Sadece ilaç tedavisi ile geçme­si olanaklı olmaz­. Cerrahi olarak tedavi edilebiliyor­. Başka bir tedavi şekli bulun­maz­. Cerrahi metod­lar günümüzdeki kadar gelişim den  evvel fıtık bağları kullanılıyordu fakat bunların zararlı olduğu ve tedavi e­den  etkisi­nin bulunmadığı görüldü­.

Fıtık tedavi edilmezse sonuç ne olur?

İstatiksel açıdan olaya baktığımızda yüzde 10 dolayın­da fıtığa bağlı ciddi komplikasyonlar(istenmeyen  durumlar) görmek­teyiz­. Fıtık tedavi edilmezse içerisi­ne karın organları en  çok da bağırsak girebiliyor­. Barsağın damarları burada sıkışırsa bağırsak delinmeleri veya bağırsak tıkanıklıkları oluşabiliyor­. Dünyada en  fazla bağırsak tıkanık oluşu sebebi 50 sene öncesine kadar fıtıkydi­. Şimdi fazlaca ameliyat yaptığımız için birinci neden  ameliyattan sonra karın içi yapışıklıkları, ikincisi fıtıklar, üçüncüsü ise tümörler­. Bunların hari­cinde fıtık ağrı yapabiliyor­. Fiziksel olarak günlük yaşamı engelleyici boyut­ta sorun yaratabiliyor­. Bun­dan dolayı fıtık görüldüğünde ameliyat edilişi gerekmekte­dir­­.

Lakin bir­takım özel hallerde ameliyat edilmeden  izlem yapılışı tercih ediliyor­. Çocuklar­da da fıtığa bağlı komplikasyon(istenmeyen  durum) görülme oranı, bilhassa bağırsak tıkanıklıkları çok yüksek­. O nedenle çocuklardaki fıtıklar mutlak suretle ameliyat edilmeli­. Dün­den  bugüne fıtık tedavisinde ne gibi gelişmeler oldu? 1970'lerden  sonra kullanımına başlanan sentetik maddeler fıtığın tekrarını, 1990'lar­dan başlayarak kullanılan laparoskopik ameliyat teknikleri de ameliyattan sonra ağrıları azalttı, enfeksiyon riski­ni ortadan kaldırdı­. Artık hasta birkaç gün içerisinde günlük yaşamına geri dönebiliyor­.