16 Ekim 2014 Perşembe

Gebelikte Vajinal Akıntı

Sponsorlu Bağlantılar:

GEBELİKTE VAJİNAL AKINTI

Hanımların büyük kısmın­da gebelik çağın­da vajinal akıntı olmakta­dır­­.Lökore ( beyaz akıntı ) olarak isimlendiri­len  bu akıntı sulu, beyaz ya da hafif kokulu veya kokusuz bir akıntıdır­­. Nedeni hormonların gebelik esnasın­da çok fazla genişleyen  vajina duvarına yapmış olduğu etkidir­­. Vajinal akıntı gebelik süresinde arta­bilir ve şiddetlenebilir­­. Akıntı­nın içeriğinde yer alan yüksek asit oranının, zararlı bakterilerin üremesi­ni engellemede rolü olduğu düşünülmekte­dir­­.

Doğum yaptıktan sonra da vajinal akıntınız ola­bilir­­. Loşi (lohusalık akıntısı) olarak isimlendiri­len  bu akıntı­nın nedeni hormonal iniş çıkışlardır ve miktarı, görünü­mü ve süresi farklılıklar gösterir­­. Başlangıçta kanlı iken  dört gün kadar sonra rengi açılır ve kahverengimsi bir renk almaktadır­­.On gün sonra da beyaz ve sarıya çalan bir renge döner­. Arada bir pıhtı geldiği de olmakta­dır­­. Bu gebelikdan sonra akıntı, 2 - 8 hafta arasın­da sürmektedir­­.

Vajinal akıntı, vajinal enfeksiyonun belirtisi de ola­bilir­­. Akıntın ı­zın yeşile çalan , sarımsı, koyu ve peynir kıvamın­da ve ağır kokuluysa ve buna kızarıklık, kaşınma ve vulvada tahriş eşlik ediyorsa, vajinal enfeksiyon geçiriyor ola­bilirsiniz­. Bakteriyel vajinit yaygın bir vajinal enfeksiyon tipidir­­. Pis kokulu ve gri ile yeşile çalan bir renk arası akıntıya neden  olur ve erken  doğum ile ilişiklen­dirilir­­. Gebelikte sık görülmekte olan başka vajinal enfeksiyonlar; pamukçuk ve trikomoniyazdır­­. Her ikisi de bebeğe zarar vermez ve gebelik esnasın­da tedavi edilebilmektedir­­.

Gebelikte devamlı ve şiddetli sulu akıntı suyunuzun geldiği manasına gele­bilir­­. Kanlı koyu kıvama sahip ve mukoza gibi bir vajinal akıntı da rahim ağzıyla ilgili bir sorunu işaret edebilir­­.

VAJİNAL AKINTI İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Hamilelik çağın­da gebeliğe bağlı meydana gelen  akıntıyla baş etmek amacı ile günlük ped kullana­bilirsiniz­.Oluşabilecek enfeksiyon riski­ni azaltmak amaç­lı aşağıdaki önerileri dikkate alın­.
- Duş alırken  vajinanıza su tutmayın yani vajinal duş yapmayın­. Vajinayı su ile yıka­mak vajinın florasını yani mikroorganizmal dengesi­ni altüst edip bakteriyel vajinite neden  ola­bilir­­.
- Pamuklu iç çamaşırı kullanın­.
- Rahat ve bol giysiler giyin­. Dar pantolonlardan, taytlar­dan ve cimnas­tikçi mayoların­dan uzak durun­.

VAJİNAL AKINTI İÇİN NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALISINIZ?

Aşağıdaki hallerde doktora başvurunuz,
- Akıntı­nın yanı sıra karın ağrısı ve ateş varsa,
- Akıntı yeşile çalan , sarıya çalan bir renk alıp kötü koktuğun­da veya koyu, peynir kıvamın­da ya da pıhtı gibi olduğun­da ya da kan geldiğinde,
- Akıntıya vulvada acı, yanma, kızarıklık ve kaşıntı eşlik ediyorsa,
- Sürekli ve şiddetli sulu akıntınız var ­ise,
- Yakın zaman­da amniyosentez yaptırdıysanız ve vajinal akıntınızda artış oldu ise ­.Bu amniyotik sıvı sızıntısı belirtisi ola­bilir­­.

Doğum yaptıktan sonra aşağıdaki durumlarla karşı karşıya kalırsanız doktorunuz ile bu durumu görüşün­.
- Dört saat boyunca saatte bir sırılsıklam bir pedi atıyorsanız­.Başınız dönüyor ve kan kaybınız artıyorsa , dört saati beklemeyin ­. Dört saati beklemeyin hemen  hastaneye başvurun­.
- Akıntını­zın balık kokusunu andıran kötü bir ko­kusu varsa,
- Akıntınıza karın ağrısı ve ateş eşlik ediyorsa,
- Karnınızda duyarlılık var ­ise ve fazlaca sayıda kan pıhtısı geliyorsa­.