25 Ekim 2014 Cumartesi

Hamilelikte Ağız Kuruluğu

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİK DÖNEMİNDE AĞIZ KURULUĞU

Gebelik süreci boyunca kadınlar­da ağız ve dudak kuruluğu, susuzluk hissi sıkça karşılaşı­lan şikâyetler arasın­da yer alır­­. Bunun sebebi kesin bir şekil­de bilinmese de, bu süreçte artan sıvı gereksiniminikarşıla­mak isteyen  vücudun doğal bir tepkisi olarak kabul edi­lir­­. Bunun yanı sıra gebelik şekeri sorunu yaşayan anne adayları da ağız kuruma­sı sorununu yaşaya­bilir­­. Bu durumda olan gebe kadınlar kan şekeri seviyesi­ni kontrollü tutarak, ağız kuruması­nın etkisin­den  kurtula­bilir­­.

Gebelikte ağız kuruluğunun belirtileri nelerdir?

Ağız kuruluğu şikâyeti olan gebe kadınlar­da dudaklar­da çatlama, konuşmada zorlanma, ağız kokusu, dil­de yapışma, nefesin kötü kokması, devamlı su ihtiya­cı duyma gibi şikâyetler beraber gözlenir­­.

Gebelikte ağız kuruluğu için neler yapılabilir?

Gebelik süreci boyunca meydana gelen  bu şikâyeti engellemek için, alınan sıvı miktarı arttırılmalıdır­­. Ayrıca kadınların ağız hijyenine ehemmiyet verme­si gerekiyor­. Yanınızda sürekli olarak küçük bir pet şişede su bulundurmak gerekir­­. Alkol ve sigara kullanma alışkanlığı olan gebe kadınların hem kendi, hem de bebekleri­nin sağlıkları için bunları bırakması gerekir­­. Bu alışkanlıklar ağız kurumasına bile menfi olarak etki etmektedir­­. Bu süreçte kafein içeren  kahve gibi içeceklerden  ve yiyeceklerden  uzak durmak gerekir­­. Bunlar­da ağız kuruma­sı yapa­bilir­­. Ağız kuruluğu şikayeti olan anne adayları ağız temizliğine dikkat etmeli­. Dişleri­ni günlük en  az iki defa fırçalamalıdır­­.  Alınan önlemlere rağmen  ağız kuruma­sı geçmediyse, anne adayı­nın ağız ve diş sağlığı yönün­den  başka bir rahatsızlığı ola­bilir­­. Bu durumda doktora gitmek gerekiyor­. Örneğin, burun tıkanık oluşu meydana getiren  septum deviasyonu veya bunu andıran bir sorun oluşu halinde anne adayı ağızdan nefes alacağından, ağız kuruma­sı ortaya çıka­bilir­­.