22 Ekim 2014 Çarşamba

Boyun fıtığı neden olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Boyun fıtığı neden olur?Boyun­da yedi adet omur kemiği vardır­­. Bunlar­dan 1­. ve 2­.'si arasın­da disk yoktur, diğerleri­nin arasın­da disk vardır­­. Diskin içinde yumuşak nükleus pulpozus, hari­cinde daha sert olan anulus fibrozus vardır­­. İçindeki yumuşak kısım dışarıya çıkınca, arkadan kanalın içerisin­den  geçmekte olan omuriliğe ve yanlara ayrılan sinirlere baskı yapar bunun neticesin­de bu alan­da hem boyun ağrısı hemde kol ağrısı meydana çıkmakta­dır­­. 

Boyun fıtığı, boyun omurları arasında mevcut olan ve amortisör görevi gören  disklerin zaman içerisinde yıpranma­sı ve fıtıklaşmasıdır­­.  Sertleşen  ve yerin­den  kayan diskler sinirlere baskı yapıp; boyun, sırt ve kollar­da ağrılara ve güç kaybına neden  o­lur­. Her ağrı boyun fıtığını işaret etmez­. Boyun ve kol ağrısı, başka pek çok rahatsızlığın da belirtileri içerisinde olduğu için boyun fıtığınız olup olmadığını belirlemek amacı ile kapsamlı bir muayene gerekir­­. Genellikle, boyun ve kol ağrısı ile beraber ellerde de güç kaybı görüldüğü takdirde boyun fıtığın­dan şüphelenilir­­.

Fıtık kelimesi­ni duyar duymaz çoğumuzun içi­ni ameliyat kaygısı kaplar­. Lakin tıpkı bel fıtığı gibi boyun fıtığı da her zaman ameliyat gerektirmiyor­. Fıtığın derecesine göre bazı zamanlar ilaç tedavisi veya fizik tedavi de kişileri rahatlatmak amacıyla kafi olmakta­dır­­. Boyun fıtığı ilerlemişse ve ameliyat gerekiyorsa da, bu durumu soğukkanlı bir şekil­de karşılamanız gerekir­­. Günümüzde cerrahi müdahale yöntemleri oldukça çeşitlenmiş ve gelişmiştir­­. Elbette en  iyi yöntem fıtıklaşmayı daha en  başın­dan engellemektir­­. Boyun fıtığına karşı öncelikli tedbirlerden  biri düzenli ve bilinç sahi­bi şekil­de egzersiz yapmaktır­­.

Boyun fıtığı­nın belirtileri

Boyun bölgesinde hem kolda, hem boyun­da hem de bacaklar­da sorun ola­bilir çünkü bu bölgelere giden  sinirler boyun­dan geçtiği için hem kollar hem bacaklar etkilenebilir­­. Bunun neticesin­de hastalar­da yürüme deformitesi (bozukluğu) ya da bacaklar­da güçsüzlük oluşa­bilir­­.