21 Ekim 2014 Salı

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olabilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olabilir?

Hamile kadınların geçirmiş olduğu hamilelik süreci boyunca meydana gelen  baş dönmesi­nin farklı sebepleri ola­bilir­­. Bunlar arasında; tansiyon düşüklüğü, şeker düşüklüğü, oturup kalkarken  gebe kadınların yapmış olduğu ani bir takım hareketler sonucu oksijen  miktarı­nın düşme­si gösterile­bilir­­. Bu tür fiziksel sebeplerin tedavi edilmesine gerek yoktur, olağan hal­ler olarak bilinmektedirler­.

Hamilelik süresi boyunca baş dönme­si ile sonuçlanan ciddi sayılabilecek hastalıklar ola­bilir­­. Örnek verilecek olursa, kansızlık ya da anemi olarak bilinmekte olan durumlara, uygun tedavi yöntemleri ve uygun ilaçlarla müdahale edilişi zorunludur­. Demir formları kullanılarak hekimler gebe kadınlar için gerekli tedaviyi başlata­bilirler­.

Hamilelik sürecinde baş dönmesiyle kendisi­ni gösteren  bir başka hastalık da şeker düşüklüğüdür­­. Hamileliğin 6. ayın­dan itibaren, hamilelik durumu gebe kadınlar­da şeker hastalığına yatkınlık ortaya çıkara­bilir­­. Şeker hastalığına yatkınlık sebebiyle, gebe kadınlar aç kaldıkların­da şeker anormal düşer ve gebe kadınlar­da baş dönmesine sebep ola­bilir­­.

Hamile kadınlar­da hamileliğin hari­cinde başka bir hastalıktan kaynaklı olan baş dönmelerine tedavi ile yanıt verilmekte­dir­­. Lakin bunun dışın­da kalan hallerde gebe kadınlar­da görülmekte olan baş dönme­si olağan kabul edilmektedir ve herhangi bir tedaviye gerek görülmemektedir­­.