12 Ekim 2014 Pazar

Normal Doğumun Avantajları

Sponsorlu Bağlantılar:

NORMAL DOĞUMUN AVANTAJLARI

İsmin­den  de anlaşılacağı ­gibi doğumun normal olanı normal doğumdur (diğer adı vajinal doğum veya spontan doğum), bu sebepten  ötürü şüphe­siz sezaryen  ameliyatı ile gerçekleşmiş olan doğumlara göre bir­takım avantajları, anne ve bebek yönün­den  faydaları vardır­­.

Normal olarak doğurmanın bebeğe faydaları:

- Normal olarak doğum ile dünyaya gelen  bebeklerde solunum sıkıntısı gelişim rizikosu daha azdır­­. Nedeni i­se bebeğin doğum kanalın­dan geçerken  uğradığı baskıdan ötürü akciğerlerindeki amnion suyunun atılışı olarak düşünülmektedir­­.

- Bebeğin normal doğum esnasın­da doğum kanalın­dan geçerken  ağzı ile temas ettiği bakterilerin bağışıklık sistemi­nin gelişmesinde faydalı rol oynadığı düşünülmektedir­­.

- Normal olarak doğumun ilerleyişi esnasın­da bebekte meydana gelen  hormonal dalgalanmaların bebeğin doğum sonrası anne ile bağlantı kırmasın­da faydalı olduğu düşünülmektedir­­. Normal olarak doğum esnasın­da bebekte salgılanmakta olan endorfin hormonu (mutluluk hormonu ) bebeğin kordon kanın­da tespit edilmiştir­­. Bu hormonlar bebeği dış ortama hazırlar­.

- Normal olarak doğum ile doğan bebeklerin anne memesi­ni emme, memeye masaj yapma gibi becerileri­nin daha iyi olduğu izlemlenmiştir­­.

- Normal olarak doğumdan sonra anne ile bebek arasın­da cilt tema­sı daha hızlı ve ba­sit gerçekleşmektedir­­. Bu temas bebeğin anneye bağlanışı ve gelişimi yönün­den  çok önemlidir­­.

- Normal olarak doğumla dünyaya gelen  bebekler sezaryen­le doğanlara göre yoğun bakıma daha az alınırlar­. (Genellikle riskli doğumların sezaryen  ile gerçekleşmesin­den  kaynaklana­bilir­­.)

Normal olarak doğurmanın anneye faydaları:

- Normal olarak doğum sonrası annenin iyileşme­si ve günlük hayata dönme süresi çok kısadır­­.

- Normal olarak doğum yapmış olan anneler hastaneden  daha kısa bir zaman­da taburcu edilirler­. Bu hem sağlık yönün­den  hem maddi açıdan anneye fayda sağlar­.

- Normal olarak doğum yapmış olan bir anne büyük bir güven  ve başarma duygusu hisseder­.

- Normal olarak doğumda sezaryene göre "doğum esnasın­da anne ölüm oranı" daha azdır­­.

- Normal olarak doğum yapmış olan annenin rahminde bir kesi ya da hasar oluşmadığı için sonraki doğumları­nı da normal yolla yapma şansı bulunmaktadır­­. İleriki hayatın­da geçirebileceği karın ameliyatları için bir risk taşımaz­.

- Normal olarak doğumda doğumdan sonra enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar(istenmeyen  durumlar) daha azdır­­.

- Normal vajinal doğum yapmış olan annenin doğumdan sonran­da ağrı şikayeti sezaryene göre çok azdır­­.