12 Ekim 2014 Pazar

Toksoplazmozis Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

TOKSOPLAZMOZİS

"Toxoplasma gondii" paraziti ile temas etmeye bağlı bir rahatsızlıktır­­. Hastalık fazla pişmemiş enfeksiyonlu et yemekle veya enfekte olmuş kedi pisliğiyle temas yoluyla alınır veya enfekte olmuş hamile bir kadın­dan bebeğine geçebilmektedir­­. Hamileyseniz, tahlil edilmemiş kedileri sevmeyin ve sepetleri­ni boşaltmayın­.

Üreme dö­nemindeki Amerikalı kadınların yüzde 25 ila 45'i belirtiler görülmemesine rağ­men  bu organizmayı taşır­­. Her 800 ila 1400 hamilelikte bir ceni­nin toksoplazmozis taşımış olduğu tahmin edi­lir­­. Toksoplazmozisin yol açtığı şikayetler bitkinlik ve kas ağrısıdır­­. Kendinizi grip gibi hissedebilirsiniz­. Bazı kadınlar­da herhangi bir şikayet görülmemektedir­­. Gebeliğin başların­da bir toksoplazmozis testi yapılarak antikorları taşıdığınız saptanmadıysa hastalığın olduğunu söylemek olanaklı değildir­­. Annedeki enfeksiyon ilaçla tedavi edilebilmektedir­­.

Enfeksiyonu gebeliğin başların­da alırsanız, düşük yapa­bilirsiniz­.

Toksoplazmozisle doğan bebeklerin çoğu, enfekte olmanın belirtileri­ni hemen  göstermezler ama birçok doktor yine de tedavi önerir­­. Ayrıca, bebeklerin çoğu annenin enfeksiyonuna rağmen  enfekte olmazlar­. Enfekte bulunanlar­dan çoğun­da önemsiz şikayetler vardır­­. Lakin bir kaçın­da sonun­da nörolojik sorunlar ve kısmi körlük ortaya çıkmakta­dır­­. Bu bebeklerin küçük bir kısmı bu hastalıktan ölmektedir­­.