24 Ekim 2014 Cuma

Gebelikte Nedensiz Ağlamalar

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte Ağlama Krizi

Gebelikte kadınların vücutları büyük bir farklılık haline girmektedir­­. Bu süreçte bütün vücut kendisi­ni bebeğe ve sonra­sı yaşanacaklara hazırlamaktadır­­. Hormonsal farklılıklar ile beraber kimi kadın için hamilelik psikolojik bir bunalım haline gelmektedir­­. Duygusal hallerde aşırı iniş ve çıkışlar da belirli dönemlerde yaşanmaktadır­­. Ayrıca bu halden  rahatsız olan kadınlar için psikologlar da hizmet vermekte ve danışmanlık yapar­. Doğumdan sonran­da emzirme için de hormonların vücudu hazırlandığını unutma­mak bu süreç de mü­him bir durum olarak ortaya çıkar­.

Gebelikte nedensiz ağlamalar

Hormon değişikliklerin­den  dola­yı anne adayları sebepsiz yere ağlama krizlerine girebiliyor­. Anne olmaktan ötürü yaşanmakta olan endişe, korku veya üzüntü gibi değişken  duygular bu süreçte yaşanabilmektedir­­. Bu nedenle duyulan rahatsızlıklar oldukça normal olur­. Lakin sıklıkların artma­sı veya ağlama nöbetleri­nin günlük hayata mani oluşu birçok kişiyi sıkıntı haline sokar­. Bu hallerde anne adayı­nın uzman bir doktora görünme­si olanaklı olabilmektedir­­. Gebelik depresyonu olabilecek bu durum menfi neticeler doğurabileceğin­den  aşırı durumları göz önünde bulundurmak faydalı olur­.

Annenin ağlama­sı bebeği etkiliyor mu?

Gebelikte görülebilecek doğal ağlama nöbetleri bebeğe zarar ver­mez­. Tehlikeli ebatlara varmadığı müddetçe annenin ağlama­sı duygusal olarak da stresi­ni azaltacaktır­­. Bu konuda anne adayları­nın kaygısı bir ölçüde yersiz olur­. Lakin endişe deformitesi (bozukluğu) veya aşırı üzüntünün eşlik ettiği ağlamalar tehlikeli ebatlara ulaşabilmektedir­­. Ayrıca annenin bu süreç içerisinde kafi gıda ve sıvı almaması, yaşama sevinci­ni hissetmeme­si de depresyon belirtilerin­den  olur­. Bu gibi durumların eşlik ettiği ağlamalar ve krizler baş gösterdiğinde uzmanlar­dan yardım almak gerekli olur­. Ayrıca depresyon belirtilerin­den  biri olarak bu hallerde dışarı çıkma ve yemek yemek isteği de azalmaktadır Bu tür davranışlar ise hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktadır­­.

Günümüze gelindiğinde hamileyken  psikiyatriste gitme hususun­da da kaygıla­ra gerek bulun­maz­. İlaç tedavisi olmadan da hamilelik depresyonu hususun­da çözümler bulunuyor­. Bunun sayesinde anne de kendisi­ni doğumdan sonra için başarılı bir şekil­de hazırlama fırsatı­nı da el­de etmiş oluyor­. Ayrıca hamilelikte vedan sonra için aşırı endişe duymak bebeği de menfi şekil­de etkileyebileceğin­den  uzman yardımı faydalı olabilmektedir­­.

İlgili aramalar: gebelikte nedensiz ağlama, hamilelikte durduk yere ağlama, hamileyken sebepsiz ağlamalar