22 Ocak 2012 Pazar

Neden Hıçkırırız?

Sponsorlu Bağlantılar:


Haftalarca süren hıçkırıklar neden olur? Bunlar nasıl önlenebilir?

Hıçkırıklar, hiç de sanıldığı gibi basit olmayıp, çok rahatsız edicidirler.

Karın ve göğüs boşluklarını ayıran diyafram kasının birdenbire kasılmasından olurlar. Beyinden boyuna ve göğüse inen sinirler de bunda rol oynayabilirler.

Özellikle frenik siniri, diyafram sinirini oluşturup, bazen çok soğuk ya da çok sıcak besinlerden tahriş olarak bir hıçkırığa yol açabilir. Bu durum uzarsa insanı canından bezdirir. Yemek borusu, mide, barsak hastalıkları, zatülcenp (akciğerde su toplanması), alkolizm, heyecanlar, hıçkırığı doğuran nedenlerden sadece bazılarıdır.

Hıçkırığı olan herkesin, bunu kesmek için kendini! göre denediği bir yöntem vardır. Hiç durmaksızın bir bardak soğuk birayı içmek, bunaltıcı bir havada hiç de kötü bir şey değildir. Bir bardak soğuk su da aynı işi yapabilir. Bir kese kağıdının içine tekrar tekrar soluk alıp vermek de karbondioksit yoğunluğunu artırdığı için aynı işi görebilir.


Buz parçaları ya da katı ekmek yutmak, burnu sımsıkı bastırıp kapatmak, enfiye çekip aksırmak, gözyuvarlakları üzerine baskı yapmak, hıçkırığı kesebilir.

Buna karşı günümüzde bir takım ilaçlar vardır. Dikkatle seçilmiş vakalarda, bu konuda uzman olan doktor, psikolog, ruh doktoru tarafından yapılacak ipnotizmayla da başarılı sonuç alınabilir.