22 Ocak 2013 Salı

Kalp Pili Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kalp Pili Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Kalp pili olan hastalar öncelikli olarak, kullanmış oldukları kalp pilinin markasını ve modelini ezbere bilmeli ve bir kart üzerine kalp piline ait olduğunu açıkça belirtmek üzere, bu marka ve modeli yazmalı ve yanlarında bulundurmalıdırlar. Bu kart üzerinde ayrıca cihazın diğer açıklayıcı teknik bilgilerinin de bulunması gerekir. Kartın üzeri cihazın firmasının ya da doktorunuzun imzasını taşımalıdır. Tıpkı nüfus cüzdanınız gibi bu kartı da üzerinizde taşımanız gerekir.

Kalp pili, metal dedektörleri tarafından etkileşim yapabileceği için kalp pili taşıyan hastaların metal dedektöründen geçmeyerek, kalp pili kartlarını güvenlik görevlilerine göstererek el ile arama yapmalarını istemeleri gerekir. Bugün adliye, havaalanı, büyük alışveriş merkezleri gibi bir çok yerde bu cihazlar bulunmaktadır. Bu sebeple bu tür yerlere girmeden önce metal dedektörü bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerekir. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:


Bir çok mağazanın girişinde bulunan dedektörler kalp pili açısından pek sorun teşkil etmese bile, bu cihazların önünde oyalanmamak, çabucak geçip gitmek gerekir.


Kalp pili açısından cep telefonları önemli bir sorun teşkil edebilir. Hastaların %10'un da bir etkileşim söz konusu olmaktadır. Cep telefonu kullanan hastaların kalp pilleri sol tarafta ise telefonu sağ elle kullanmaları ve kalp pili sağ tarafta ise cep telefonlarını sol elle tutmaları gerekmektedir. Ayrıca yatarken cep telefonlarını yanlarına koymamaları gerekir.

Kalp pili olanlar yüksek gerilim hatlarına yaklaşmamalıdır.

Motorlar bilindiği üzere elektromanyetik alandan istifade ederek dönmektedir. Manyetik her alan kalp pili için zararlı olabileceği için bilhassa büyük çaptaki motorlara yaklaşmamak gerekir.

MR cihazları, bazı araştırma şirketleri tarafından aksi söylense de kalp pili olan hastalar için sorun teşkil edebilir.

Kalp pili taşıyan hastalar kalp pillerinden; telsiz telefonları, gps cihazlarını, kablosuz modemleri, gsm firmalalarının sağladığı kablosuz usb modemleri, bluetoothlu cihazlarını (kulaklık, cep telefonu vb.), uzaktan kumandaları ve uzaktan çalışan kablosuz her türlü cihazları 15-20 cm uzakta tutmalıdır.