25 Ocak 2013 Cuma

Nodül Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

NODÜL NEDİR?

Nodülün sözlük anlamı düğümdür. Bir iplik düğümü gibi düşünürsek, nasıl bir kumaş üzerinde ipliğin düğümlendiği alan kumaş yüzeyinde elimizi gezdirdiğimizde elimize geliyor ise tıpta ki nodül de buna benzer. Vücudumuzdaki bazı organların içerisinde meydana gelen şişliklerdir. Bunlar vücudun görünen alanlarındaki organlarda ortaya çıktığından dokunulduğunda, ele, şişlik ve sertlik şeklinde hissedilerek gelir. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:


Nodüller vücuttaki herhangi bir sıvının, hormonun, yağ kitlesinin birikmesinden meydana gelebilir. Bunun yanısıra iyi huylu tümör hücrelerinden meydana gelebileceği gibi kötü huylu tümör hücrelerinden de oluşabilirler.

nodül nedir

Bir nodüle dışarıdan dokunup elle muayene ederek, onun iyi huylu mu yoksa kötü huylu olup olmadığını ya da ne tür bir maddenin birikiminden oluştuğunu anlamak oldukça zordur. Sadece elle dokunarak bu nodülü tanımlamak, ciddi bir yanılmaya neden olabilir. Ultrasonografi ya da sintigrafi yöntemlerini kullanarak ne tür bir nodül oldukları teşhis edilebilir. Daha sık görülen tiroid nödüllerini belirlemede Tiroid USG ve Tiroid Sintigrafisi kullanılmaktadır. Sintigrafi sonuçlarında sıcak nodül çıkarsa bu nodülün kanserli olması ihtimali oldukça düşüktür. Eğer sintigrafi sonucu soğuk nodüle işaret ediyorsa doktor ek olarak biyopsi isteyerek nodülü kanserli hücre açısından incelemek isteyebilir.