30 Eylül 2010 Perşembe

Meme Biyopsi Hasta Rıza ve Onam Formu

Sponsorlu Bağlantılar:

>>> Meme Biyopsi Onam Formu - (Memenizde ya da Koltuk Altınızdaki Şüpheli Kitlenin Çıkarılması) Ameliyatı Hasta Rıza ve Onam Formu <<<


Hastalığınız hakkında bilmeniz gerekenler:
Meme; her iki göğüs duvarının önünde yer alır. Kadınlarda ergenlik çağından sonra gelişim göstererek doğum sonrası bebeğin beslenmesini sağlayan süt üretimiyle görevli organlardır.
Koltukaltı lenf düğümleri; memedeki lenf dolaşımının memeden sonra ilk olarak uğradığı lenf düğümleridir.
Memenizde ya da koltukaltınızda muayene ile ya da radyolojik tetkikler neticesinde tespit edilen şüpheli kitlenin çıkarılması işlemine meme biopsisi adı verilir. Bazen bu kitle oldukça ufak olduğundan, operasyon öncesi Radyoloji bölümünde bu kitleye bir tel yerleştirilerek ameliyathaneye gönderilmesi gerekir.

Girişimin yapılmaması durumunda neler olabilir?:
Hastalığınıza müdahale edilmediği takdirde memenizdeki kitlenin ne olduğu aydınlatılamayacaktır.

Nasıl bir tedavi/girişim uygulanacak:
Operasyonunuz sırasında çeşitli anestezi teknikleri kullanılabilir. Bunlardan biri genel anestezidir ki bu sizin operasyon sırasında uyanık olmayacağınız anlamına gelir. Ayrıca sadece hastalıklı olan bölgeyi çıkarmak için operasyon bölgesinin enjeksiyon yaparak uyuşturulması ve gerekirse uyku verici ilaçların da buna eklenmesi ile operasyonunuz gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına cerrahınızla konuşarak karar vermelisiniz.
Operasyon sırasında cerrah şüpheli kitleyi bulup çıkartmaya çalışacaktır. Eğer operasyon öncesi kitle tel ile işaretlendi ise bu telin ucunun bulunduğu bölge çıkarılarak patolojik tetkike gönderilecektir. Gerekirse sonuca göre biopsi alanı genişletilebilir yada tekrarlanabilir. Operasyon genellikle kitlenin olduğu bölgeye bir kesi yapılarak gerçekleştirilmektedir.
Ameliyatınız meme cerrahisi alanında deneyimli bir cerrah tarafından yapılacaktır. 

>>>Devamı için lütfen sayfadaki indirme adreslerinden herhangi birini kullanarak formu bilgisayarınıza indiriniz.

--> ONAM FORMLARI ANA SAYFASINA DÖN <--

Meme Biyopsi Hasta Rıza ve Onam Formunu İndirmek İçin Buraya Tıklayınız

Alternatif olarak BURAYA TIKLAYARAK da indirebilirsiniz.