5 Eylül 2010 Pazar

Kulak Ağrısı Nedir ? Kulak Ağrısı Nasıl Geçer ?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kulak Ağrısı Nedir ? Kulak Ağrısı Nasıl Geçer ?
Kulak ağrısı, çift veya tek kul­akta olabilen, keskin, ağır ve zonklar misali ağrılardır.
Aralıklarla veya kalıcı olarak ağrı­yabilir. Ayrıca kulağınızda boğuk duyma ve basınç yüzünden acıma gibi sorunlarla karşılaşabilir­siniz. Küçük çocuklar genelde bu ağrıları duyduklarına, kulakları­nı ovar veya çekerler.

Kulak ağrısı, geceleri daha fazla rahatsız­lık verir. Uykuya daldığınızda her şey normal görünür ama östaki kanalı rahat boşalamaz. Ve ge­ce yeterince yutkunmadığınız için yeterince hava girişi de ol­maz. Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanılır ve negatif basınç oluşumuna ne­den olur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi demektir. Sonra da gece­nin bir yarısına doğru kulak ağrısı ile uyanılır.

Kulak Ağrısına Karşı ne yapa­bilirsiniz?

Kulak ağrısı çekiyorsanız doktorunu­zu görmeniz gerekiyor demektir. Ancak o zamana kadar ağrıyı dindire­cek basit önlemler şunlardır:

* Saç kurutma makinesi kullanın. 10 cm. mesafe­den ılık hava ve düşük fan hızında kurutma makinesi ağrıyı azaltacaktır.

* Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oyn­atın. Eğer ağrı duyuyorsanız bu muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonudur. Eğer ağrı yok­sa orta kulak iltihap da olabilir.

* Bir parça sakız çiğneyiniz. Östaki kanalı­nın açılması için oldukça faydalıdır. Birçok kişi uçakta bunu deneye­rek faydasını görmüştür.

* Esneyin. Yine östaki kanalını aça­rak etki gösterir.

* Burnunuzu tutun. Uçakta 10.000 metre­de uçarken kulaklarınız tıkanırsa burnunuzu iki parmak arasında sıkıştırıp, de­rin bir nefes alın ve havayı genzinize doğru yönlendirecek şekilde üfle­yin. Açılma sesi duyacaksı­nız. Bu basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir, aynı zamanda kulak ağrısı da or­tadan kalkar.
--> SAĞLIKLI BİLGİLER ANA SAYFASINA DÖN <--