5 Eylül 2010 Pazar

Kulak Ağrısı Neden Oluşur ? Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kulak Ağrısı Neden Oluşur ?

Kulak ağrılarının birçok sebebi olabilir. Bunlar­dan bazıları;

* Kulağın zedelen­mesi,
* Orta veya dış kulakta kapı­lan bir enfeksiyon, bir hastalık,
* Hava basıncında oluşan değişiklik­ler, mesela uçak ile havalanmak,
* Burunda, gırtlakta, sinüslerde veya ağız­da oluşan bir enfeksiyon,
* Çenede meydana gelen darbe veya yaralan­ma,
* Hava sıcaklığındaki ani deği­şimler, mesela dışarısı çok iken birden çok sıcak bir odaya girmek,
* Kulağa kaçan bir madde ve­ya böcek,
* Kulak kirinin fazla olma­sı

Orta kulak iltihabı özellikle çocuklarda, kulak ağrısı­nın en büyük nedenlerindendir.Kulaktaki iltihap özellik­le önce soğuktan, sinüzit veya boğaz iltihabından doğar. Ayrı­ca ateş yükselmesi, baş dönmesi, işitme kaybı, kulak tıkanıklığı hissi ve iştahsızlık gibi başka rahat­sızlıklara da sebebiyet verebilir.

Eğer dış kulak veya kulak kana­lında nem birikir ve dışarı çıkamayıp içeride tıkanırsa, kulağınızda iltihap oluşturabilir. Bu geneld­e kulağın kenarında veya kulak memesinde acıya neden olur.Kulakta kızarıklık, şiş­me veya kaşıntı oluşturabilir. Bazen kulağınızda bir tıkanıklık hissi ve işitme kaybı yaşa­yabilirsiniz.

Kulak Ağrısının Tedavisi:

Bazı kulak enfeksiyonları, antibiyotik ilaçlar­la tedavi edilebilir. Eğer enfeksiyon kaptıysanız, uzmanınız size antibiyotik verme­den önce, 1 ila 3 gün arasında bir süre bekleyip, semptomların kendiliğinden iyileş­mesini bekleyebilir.Bakteri bir şekilde antibiyotiğe bağışıklık kazana­bilir, bu da antibiyotiğin bakteriyi öldüremeyeceği anl***** gelir. Ayrıca ilaçların yan etkile­ri de olabilir. Uzmanınız size, orta kulakta duyulan baskıyı azalt­ması için, burun tıkanıklığını gideren ilaçlar (sprey veya tablet) ve reçetesiz ağrı kesi­ciler de önerebilir.

Kulak içindeki maddeler (katılaşmış kulak kiri dahil) kesinlikle sağlık uzmanınız tarafın­dan temizlenmelidir. Kulak çubuğu (Pamuklu çubuk) kesinlikle önerilmez çünkü kulağı kirletmekte ve zarar verebilmektedir.

Kulak ağrısı için başka tedaviler de olabi­lir. Örnek olarak, sakız çiğnemek, sıvı almak, veya şeker emmek, hava basıncı veya sıcak­lık değişimlerinden dolayı kulakta yapacak olan ağrıyı hafifletecek­tir.

Kendime Nasıl Dikkat Etmeliyim?

* Eğer enfeksiyon kaptıysanız, uzmanınız tarafından önerilen ilaçlar­dan kullanın

* Bir buz torbası veya soğuk bir bezi kulağa 20 dakika kadar bir müddet bekletir­seniz acıyı biraz hafifletebilir­siniz.

* Veya tam tersi ılık, sıcak bir bezi kulakta bekletebilir­siniz.

* Reçetesiz kullanılabilen ağrı kesicilerden alabilir­siniz. Sakın unutmayın 18 yaşından küçüklerin Reye Sendromu adı verilen hasta­lığa yakalanma riski olduklarından ağrı kesicileri mutlaka uzman onayın­dan sonra vermelisiniz.

* Eğer kulakta akıntı varsa kesinlikle kulak damlası kullanmama­lısınız.

Kaynak:realage.com.tr
--> SAĞLIKLI BİLGİLER ANA SAYFASINA DÖN <--