3 Eylül 2010 Cuma

Öksürük Nedir? Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğü Geçirmenin Bitkisel Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar:

Öksürük Nasıl geçer? Öksürüğün bitkisel tedavisi

  Öksürük, solunum yollarını temizleyen bir mekaniz­madır. Bu refleks hareketi, bü­tün solunum yollarını yabancı cisimlerden, hava kir­liliğinden ve birikmiş mukusla­rdan korur.
  Hava yollarında bulunan en küçük tahriş edici  bir şey, be­yindeki öksürük mer­kezine saniyenin milyonda birin­de hemen  işaret gönderir. Haber hemen göğüs kaslarına akta­rılır ve patlatılan bir öksürükle hava yolları tahriş edici şeyden temizlenir. Bu öksürük  hareketi temizleninceye ka­dar devam eder.
Bir mikrop, bronşlara ve akciğerlere dolduğunda iltihap mey­dana gelir ve bir tahriş kaynağı oluşturup öksürüğü yaratır.
îki temel öksürük türü vardır. Birincisi kuru öksü­rük olup, sigara, duman, tozdan tahriş sonucu or­taya çıkar. İkincisi, enfeksiyondan meydana gelen bal­gam, mukusf ve cerahati dışarıya a­tan öksürüktür.
Öksürüğün tedavisi, kuşkusuz, altındaki hastalığa yönelik olma­lıdır. Kuru öksürük, sigara, hava kirliliği gibi tahrişler ortadan kaldırılırsa genellikle kesilir. Uygun bir havalandırma ve hava­nın nemlendirilmesi ile, öksürük azalır.
Enfeksiyon ile baş gös­teren öksürük  antibiyotiklerle tedavi edilir. Enfeksi­yonlardan doğan öksürükler, pisliklerin akciğerlerde birikmemesi için, kesilmez devamlıdır. Biraz aşağıda Prof dr Ahmet Marankinin bir öne­risine yer vereceğiz:

Prof. Dr. Ahmet Maranki
havaların soğuması ile birlikte geçmeyen öksürüklere çok iyi gelen bal-turp kürünü önerdi.

Bal-turp kürünü 2 şekilde uygulayabilirsiniz
1.Uygulama;Bir adet turpu rendeleyin (kır­mızı veya siyah turp olabilir). Hakiki bal (burası önemli balın hakiki olması gerekiyor.) ile karıştırdıktan son­ra bir tülbentin içerisine koyun. Sonra tül­benti yüksek bir yere asarak altına bir taş koyun.10-12 saat kadar balın süzülmesi için bekletin. Süzdüğü­nüz bal -turp suyu karışımını büyük-küçük, yaş sınırı olmadan herkes kullanabilir. eğer öksürük hala geçmediyse 2. uygulama­yı yapın.
2. Uygulama: Bir turpun alt kısmını kese­rek içini biraz oyduktan sonra uzun sap kısmını da kesin. Turpun oyulan kısmı yukarı gelecek şekilde bir su bardağının üstüne ye­rleştirin. Turpun oyduğunuz kısmına bal doldurun ve10-12 saat kadar balın süzülmesi için bekletin.
Elde edilen turptan süzülmüş balı anne sütü em­en bebekler de, yetişkinler de dahil olmak üzere herkes içebilir.
Bebeklerin öksürük tedavisinde de kullanılabilir.
Arama Anahtarları: Öksürüğü geçirmenin yolları, öksürük nasıl geçecek, öksürük nasıl geçer? öksürüğün tedavisi, öksürük nedir?

--> SAĞLIKLI BİLGİLER ANA SAYFASINA DÖN <--